ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Dobytý hrad aneb Konec trollů v Evropě

U města bavorského, jen pár set metrů od hranic rakouských, stával mohutný hrad Mohr. Našlo se spousta rytířů, kteří se snažili hradisko dobýt a jeho poklad získat, avšak nikdy se nevrátili živí, i mocného velmože Ottokara hrad pohltil. Nebylo úniku, nebylo cesty zpět.

Tu městem projížděl urozený panic, jehož rodokmen sahal až do desátého století, i mocní kněží se mu klaněli.
"Poslyšte!" zakřičel na místního trubače, "jak se mohu dostati do hradiska Mohr?"
Trubač mlčel, div a překvapen neodpověděl, jen ukázal směrem na jih. Panic, poděkovav trubači, pobídl svého koně a tryskem se vydal na jih, až se cesta rozvířila a udivené měšťany zavalil písčitý prach.

Panic se řítil rychlostí blesku k hradu. K jeho údivu cesta nebyla nijak nebezpečná, vodorovnou stezkou z kopce se jelo poměrně lehce. Zanedlouho dorazil k hradu. Už na první pohled působila starobylá stavba děsivě: čtvercový půdorys se čtyřmi věžemi po krajích, leč jedna z nich už byla sesunutá a další dvě polorozpadlé; stavba měla spoustu děr ve zdech, zjevně způsobených katapultovou palbou.

Panic si nasadil blyštivé trupové brnění a uchopil svůj věrný meč Jupitex. V takové výstroji zamířil k portě. Vstupní brána se, neočekávajíc, sama otevřela.
"V tom bude jistě prapodivný mechanismus," pomyslel si panic na hlas.

Vkročil do předsálí. Byla to místnost ozdobená pár freskami a mozaikami, v rohu stála busta Karla Velikého na bukovém stolku. Následovala další síň, obrovská jídelna, měřící 50 metrů čtverečních, ale dávno mrtvá a dobou zašlá. Třetí pokoj, se stropem propadlým, byl jakousi koupelnou, avšak umyvadlo a vana zrezivěly do hněda. Tu opouští první patro a míří do druhého.

Druhé patro, o něco zachovalejší, bylo ověnčeno spoustou osobních pokojů, zhruba pěti pro poddané, třemi pro urozené panstvo a jedním pro krále Mohra - jen ten byl odemčený a nepotřeboval práci paklíče.
Vstoupiv do místnosti, zjevil se panicovi strašlivý obraz tak děsivý, že by vystrašil i toho nebojácného vojevůdce. Na králově posteli ležel obrovský troll a kolem něj ležela spousta koster. Svým objemem přesahoval práh postele, chlupatá nožiska mu vedla až ke dveřím. Panic se přiblížil k trollovi, jenž hlasitě chrápal. Napřáhl meč a velkou rychlostí sekl trolla do krku, čímž mu odřízl hlavu. Trollisko stačilo jen otevřít oči, než vydechlo navždy. Posléze panic objevil truhly s drahokamy, šperky, náhrdelníky a dalšími cennostmi. To byl majetek krále hradu, který mu troll sprostě odcizil, nyní dobře poslouží panicovi...

Kdesi mezi kostrami leží tělo onoho krále, o němž pověst praví, že započal válku s trolly, kterou nakonec prohrál. Avšak doby trollů dávno pominuly, přesunuly se do podsvětí, kam jsme je my-lidé zahnali, tento troll byl posledním svého druhu žijící na území Evropy. Tak tedy končí příběh panicův a zároveň i existence trollí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 31.01.2017

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dobytý hrad aneb Konec trollů v EvropěMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­