ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.70
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Bohatý a chudý král

Byla, nebyla dvě království, jedno se jmenovalo Mauricie a druhé Sauricie. Obě měla i stejnojmenné vladaře, Mauricia a Sauricia.

Jednoho dne se oba vládci sešli na obědě, aby projednali situaci ve svých zemích. Mauricie byla chudá země, obyvatelé sotva vystačili s potravinami, často hladověli, v mnoha vesnicích lidé umírali na mor, který se kvapem šířil do velkých měst. To Sauricie byla přesným opakem, lidé měli peněz, že nevěděli co s nimi, do práce už chodil jen málokdo, nikdo ani neumíral na važná onemocnění.

Jak tak mluvili o svých královstvích, Mauricia napadlo: "Co kdybychom si vyměnili království? Já budu pánem Sauricie a ty mé Mauricie?"
Sauricius souhlasil, už dlouho hledal změnu, byl znuděn bohatým životem. Mauricius se tedy rozjel do Sauricie a Sauricius do Mauricie.

Mauricius si teď žil krásně, měl plno služebnictva, obrovitý zámek a kupu peněz k tomu, nemusel nic řešit, neboť nikdo po něm nic nechtěl, všichni si žili spokojeně.
Sauricius se utápěl ve starostech, denně na jeho hrad, vlastně zříceninu, chodily tisíce chudáků žadonit o peníze. On je musel odbývat, že žádné nemá, ukazoval jim prázdné kapsy, lidé i přesto byli naštvaní a na krále se vrhli. Svlékli ho donaha, aby jeho šaty zpeněžili, sebrali mu veškerý majetek, trůn, truhly, koberce, obrazy, úplně to tam vybílili. Král seděl zcela nahý v prázdné místnosti a v ten okamžik si vzpomněl na své honosné sídlo se spoustou služebnictva a pozlaceným nábytkem. Nyní si jeho dřívějšího luxusu dopřává někdo cizí! Už byl rozhodnut, že pojede zpátky do své země, ale nemohl, náhle se mu udělalo zle. Ulehl, doktor, který ho vyšetřil z milosti, určil jako diagnózu mor, strašlivou nemoc, na níž umřely již tisíce lidí...
Po pár dnech Sauricius zemřel. Zemřel jako chudý král a ještě k tomu v jiné zemi.

Mauricius mezitím objevoval nový sport - závody. Doma měl sotva koně, ale tady měl k dispozici vyšperkovaný kočár i s kočím, a tak využil příležitosti účastnit se závodů. Mauricius vyhrál tři závody, leč při čtvrtém se stala nehoda, jeho kůň klopýtl a vůz se převrhl, při čemž si Mauricius zlomil vaz a na místě zemřel.
Chudý král zemřel jako boháč při sportu bohatých.

Mauriciovi vystavěli nádhernou hrobku sestavenou z drahokamů a na jeho pohřeb se sešlo celé království.
Sauricia pohřbili bez rakve do hlíny, ani mu nevystavili náhrobek, jen sestavili kříž z klacků a napsali na něj Sauriciovo jméno, nikdo se jeho pohřbu neúčastnil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 23.02.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bohatý a chudý králMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­