ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Uštknutí zmijí aneb ošetření zraněného kamaráda

Při letní procházce lesem nebo ve vysoké trávě se nám může stát, že narazíme na hada. Jestliže to bude užovka, není se čeho bát, ovšem v našich krajinách žije volně také had jedovatý - zmije obecná. Zmije je poměrně plaché zvíře a při kontaktu s člověkem se většinou snaží co nejrychleji odplazit pryč. Problém nastane za chladných letních dnů, protože zmije je studenokrevný živočich a při nižších teplotách není tak aktivní, aby se odplazila pryč, ale energie na obranu má dost. Proto je dobré vědět, jak se zachovat, pokud uštkne například kamaráda, se kterým jsme se šli právě projít.

Při uštknutí zmijí nemá cenu panikařit. Jed zmije obecné není v běžné dávce smrtelný a dospělý člověk, není-li na tento jed alergický, by neměl mít žádný zásadní problém. Přesto je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Než však pomoc dorazí, můžeme kamarádovi pomoci i sami. Nedoporučuje se rozříznutí rány ani vysátí jedu ústy. Je však důležité postiženou končetinu znehybnit například klacíkem přivázaným dvěma pruhy látky, aby svalová činnost zbytečně nezvyšovala vstřebávání jedu do krve.

Diskutabilní je použití škrtidla. Při špatném použití může totiž nadělat více škody než užitku. Jako škrtidlo většinou postačí kus látky nebo opasek, který utáhneme nad místem uštknutí, abychom snížili odtok krve a jedu z končetiny směrem k tělu. Pokud však utáhneme škrtidlo příliš, může se stát, že zastavíme přítok krve a kyslíku. Proto by se škrtidlo mělo vždy po 20 až 30 minutách na 1 minutu uvolnit.

Nejdůležitější je, aby se zraněný do příjezdu lékařské pomoci příliš nepohyboval. Pokud není možné sanitku zavolat, je nutné kamaráda dopravit k lékaři vlastními prostředky tak, aby se příliš nenamáhal. Člověk uštknutý zmijí by měl být nejméně den hospitalizován v nemocnici na pozorování.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: janicka.71, 29.11.2011

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Uštknutí zmijí aneb ošetření zraněného kamarádaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­