ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Udidla

Pod pojmem udidlo si představíme tyčku, kterou vkládáme koni do huby za účelem ježdění čí vodění koně. Vyčnívají pouze kroužky udidla a část udítka. Existuje nepřeberné množství variant - lomené, nelomené, gumové, kovové, plastové, řetízkové... Na koni se samozřejmě dá jezdit bez udidla, ale pro sportovní ježdění udidlo povinné je a bude.

Nejzákladnějším parametrem, který určuje ostrost udidla, je tloušťka udítka. Obecně lze říci, že čím je udítko tlustší, tím méně je ostřejší a naopak. Ale to nejtlustší nemusí být to nejlepší. V koňské hubě je totiž relativně málo místa. Udidlo tak může tlačit na patro a jazyk koně, i když jezdec za otěže netahá. Ideální je tedy zvolit zlatou střední cestu - udidlo, které koni v hubě nepřekáží a zároveň není nad naše jezdecké schopnosti.

Zatímco s tloušťkou udidla můžeme experimentovat, s délkou bychom neměli. Zde je pouze jeden rozměr, který pasuje. Příliš krátké udidlo tlačí kroužky na koutky koně, jenž z toho může mít oděrky. Příliš dlouhé udidlo způsobí, že když jezdec zatáhne za obě otěže najednou, udidlo se zlomí do tvaru V a zabodne se koni do patra. Šířky udidel se od sebe liší pouze po centimetru, ne méně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Camille, 30.06.2014

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
UdidlaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­