ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Tragédie kolektivní výchovy

Informace jsou čerpány z článku Richarda Locayo v Time.

Snad všichni rodiče po celé Americe, kteří odkládají své dítě do některého předškolního zařízení nebo ho svěřují pečovatelce, si kladou stejnou otázku: Je to pro moje dítě dobré? Výsledky rozsáhlé studie vlivu náhradní péče na děti je mohou uklidnit. Velmi malé děti v náhradní péči si vedou stejně dobře jako jejich vrstevníci, které vychovává matka doma. V oblasti učení si vedou dokonce lépe (pokud je náhradní péče kvalitní). Nejdůležitější pro rozvoj dítěte jsou zkušenosti, které dítě získává během času stráveného doma.
Studii prováděl americký Státní institut pro zdraví a vývoj dítěte a vedli ji přední vědci ze čtrnácti amerických univerzit. Proběhla v devíti státech USA a bylo získáno 1364 záznamů o dětech ve věku od nuly do tří let. Přes 20 % dětí bylo v celodenní péči matky, ostatní navštěvovaly různá předškolní zařízení nebo byly v péči placené pečovatelky. Téměř polovina z nich strávila třicet a více hodin týdně v náhradní péči.
Výzkumníci zjistili, že děti v kvalitní náhradní péči (takové, kdy s nimi dospělí hodně komunikovali) měly trochu lepší výsledky v oblasti rozvoje řeči a schopnosti učit se než děti s méně kvalitní péčí. Do této oblasti spadá i rozpoznávání tvarů nebo chápání vztahů mezi objekty - tedy to, co se nazývá základem školní zralosti. Děti, které trávily mnoho hodin v náhradní péči, zejména méně kvalitní, měly poněkud slabší vazbu ke své matce a tyto matky byly méně citlivé k jednání dětí a k chápání jejich potřeb. To bylo zvláště patrné u matek, které využívaly náhradní péči intenzivně, dříve než bylo dítěti šest měsíců.
Ale hlavní závěr studie byl, že vliv náhradní péče byl daleko méně významný pro duševní a emocionální vývoj dětí než charakter života jejich rodiny - to zahrnuje všechny aspekty, včetně příjmu rodiny, slovní zásoby a pozornosti matky, intelektuální stimulace, které se jim doma dostávalo. Vědci došli k závěru, že pouze 1 % rozdílů mezi dětmi je možné přičíst vlivu náhradní péče, ale 32 % odlišností vývoje je třeba hledat v rozdílné kvalitě jejich zkušeností získaných v rodinách.
Myslím, že pokud je náhradní péče kvalitní, je pro dítě dobrá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verča, 23.11.2007

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tragédie kolektivní výchovyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­