ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.33
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Tradiční italský dezert tiramisu

V mnoha italských domácnostech se místo dezertu podává spíše čerstvé ovoce. Proto dezert po jídle symbolizuje zvláštní příležitost. To může být důvod, proč mají italské dezerty takové to své jisté kouzlo. Vypadají nenápadně, ale uvnitř nich se skrývá malý ráj. Příprava italských dezertů má svá pravidla, která je tvoří výjimečnými a nezapomenutelnými. Mezi nejoblíbenější patří právě tiramisu.

Co je vlastně tiramisu?

Tiramisu je elegantní a bohatý italský dezert, který obsahuje cukrářské piškoty, mascarpone, vejce, cukr, víno Marsala, rum a kakaový prášek. Tiramisu se může připravit jako obyčejný nedělní dezert nebo jako dort na zvláštní příležitost. Určitě je to luxusní pohoštění, kterým nikdo nepohrdne.

Existuje nesčetný počet receptů na přípravu tiramisu. Někteří kuchaři možná používají jiné ingredience, ale sýr mascarpone je nejhlavnější součástí tiramisu; bez něj není tiramisu to pravé ořechové. Je také bohužel nejtučnější ingrediencí dezertu, a proto ho někteří lidé vymění třeba za tvaroh, lučinu či jiné tvarohové sýry. I v otázce alkoholu tomu není jinak. Tradiční "panák" Amaretta bývá často vyměněn za obyčejný rum. Osobně v tom nevidím nic špatného, ale náhražky na to pravé tiramisu opravdu nemají. Měla jsem totiž to štěstí a mohla jsem ochutnat pravé italské tiramisu přímo v Itálii.

Historie tiramisu

Pokrm vášnivě milován Italy a těmi, kteří prostě milují italská jídla, má i svou temnou historii.
Delikátní směs kakaa, mascarpone, likéru a piškotů namočených v espressu - to je tiramisu. Ale odkud recept vůbec pochází?

Tiramisu je jedním z nejlahodnějších, ale také zároveň nejtučnějších dezertů na světě. Historie tiramisu je mlhavá stejně jako espressa, dodávající mu tak úžasnou chuť. Někteří říkají, že jeho první kousek byl připraven na oslavu návštěvy vévody Toskánska kolem 18. století ve městě Siena. Ale vzhledem k tomu, že zemřel v roce 1723, kolují o tom pořád dohady.
Nicméně, jiné důkazy původu tiramisu jsou i z roku 1971.

Tiramisu, jak ho známe dnes, bylo vytvořeno v severoitalském městě Treviso. I přesto se první recept na tento dezert neobjevil v tisku až do roku 1983.

Na rozdíl od jiných tradičních italských jídel, které mají dlouhou historii, mnohá tvrzení naznačují, že tiramisu je vlastně nový dezert, jen z roku 1970. Některé zmínky o tiramisu roku 1971 kolují o restauraci s názvem Le Beccherie v Treviso.

Další důkazy jsou, že tiramisu bylo vytvořeno během první světové války. Ženy prý manželům dávaly tiramisu, aby muži více vydrželi ve válce. To vysvětluje veliký obsah kofeinu v tiramisu, díky espressu.
Třetí teorie původu naznačuje, že tiramisu má mnohem delší historii. Tato teorie má něco společného s vrstevnatými pouštěmi, které byly podobně jako tiramisu v Toskánsku během 17. století.

Bez ohledu na jeho původ jsou stanoveny ingredience, které by se měly při přípravě dodržovat.
K tradičnímu tiramisu potřebujete cukrářské piškoty Savoiardi, které jsou lehké a sladké. Tyto suchary neboli sušenky mají veliký vliv na italskou kuchyni. Piškoty byly vytvořeny u soudu Savoye během 15. století při přivítání návštěvy krále Francie. Později se těmto piškotům kvůli jejich původu začalo říkat "oficiální soudní suchar". Díky jejich jemnosti a chuti splynou výborně s ostatními ingrediencemi, které se přidávají do tiramisu.

Jedna věc, kterou můžeme vědět jistě o tiramisu, je, že Italové vždy věděli, že má povzbuzující účinky. A to díky kombinaci cukru a espressa. Původ slova tiramisu pochází ze dvou italských slov, která znamenají doslova "vytáhnout mě" nebo "vyzvedni mě".

Druhy tiramisu

Dnes existuje velké množství způsobů, jak připravit tiramisu. Mezi populární patří čokoládové tiramisu, místo kávy se přidá horká čokoláda. Další je například ovocné tiramisu, kde se použije různé ovoce, jako jsou broskve, jahody nebo meruňky. Recepty na zmražené tiramisu nejsou výjimkou. Přidání zmrzliny, mraženého jogurtu nebo zmrzliny místo krému nejsou neobvyklé. Popularita tiramisu v průběhu posledních tří desetiletí prostě kuchaře přivedla k nápadu pozměnit jeho ingredience.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andy023, 20.09.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tradiční italský dezert tiramisuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­