ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.47
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

The Beatles

Na základní škole jsme se s naší učitelkou na hudební výchovu věnovali této legendární skupině dobrého půl roku. Koukali jsme se na kazety, učili se zpívat jejich písničky, vypracovávali referáty, ale mně to tenkrát nic neříkalo. Jak se říká: jedním uchem tam a druhým ven. Ovšem i přesto mi v hlavě utkvěly takové ty základní znalosti, které zná každý. A na úvod vám je připomenu.

V roce 1957 založil John Lennon se spolužákem Petem Shottonem skupinu Quarrymen. Johnovi bylo tehdy sedmnáct let. Po nějaké době se k nim přidali Paul McCartney, George Harrison a bubeník Pet Best. Poté, co přibrali Stuarta Sutcliffa, který hrál na basovou kytaru, si začali říkat Beatles, Silver Beatles nebo také Silver Beats. Takto vzniklá formace vystupovala a hrála převážně v Hamburku v různých klubech a nahrála demosnímek patnácti písní. Stuart Sutcliff během návštěvy své přítelkyně v Německu roku 1962 zemřel na krvácení do mozku a ještě téhož roku opustil Beatles Pet Best. Jeho rodina na něj vyvíjela tlak, aby odešel ze skupiny a dělal něco pořádného. Dva dny po jeho odchodu se ke kapele přidal Ringo Starr a Beatles hráli první koncert v sestavě John Winston Lennon, Ringo Starr vlastním jménem Richard Starkey, James Paul McCartney a George Harrison, všichni narozeni v Liverpoolu. Jejich prvním společným dílkem byla píseň Love Me Do a zanedlouho natočili druhý singl Please, Please Me. Od této doby skupina vzkvétala. Jezdili na turné po Anglii a Americe, navštívili Švédsko, Japonsko, Filipíny, Francii, Dánsko, Nizozemsko, Austrálii, Nový Zéland a spoustu dalších zemí. Seznamovali se s řadou známých osobností, mimo jiné třeba s Elvisem Presleym nebo s Bobem Dylanem, se kterým poprvé kouřili marihuanu. Tři roky na to podepsali petici za legalizaci tohoto býlí. Také natočili pár filmů, například Help! a A Hart Day's Night. V roce 1965 dostali všichni členové u příležitosti královniných narozenin čestný titul Member Of The British Empire, jenž John roku 1969 vrátil. Beatles byli tak slavní, že si John Lennon troufnul prohlásit, že jsou slavnější než Ježíš, což vyvolalo hon puritánských kruhů na tuto kapelu. Od podzimu roku 1968 to začalo jít s Beatles z kopce. Jejich poslední nahrávkou bylo album Let It Be, které natočili v době, kdy se spolu již nebavili. Zatímco toto album vedlo hitparády, Beatles se rozpadli a každý z nich se dal na solovou kariéru.

Tak to je zhruba všechno, co si pamatuji z výuky ze základní školy. Samozřejmě jsem si vyhledala data a některé podrobnosti. A proč že jsem si vybrala právě Beatles, když mi nic neříkali? Asi před rokem a půl jsem byla na návštěvě u kamaráda a on pustil jejich písničku Please Mr. Postman. Není to jedna z jejich nejlepších písní, ale mě tenkrát oslovila natolik, že jsem si sehnala CD. Už se nedivím, že měli tehdy takový úspěch. Jejich hudba je jednoduchá, chytlavá a veselá. Mně osobně se líbí spíše rychlejší a málo ohrané písničky. Abych vás neošidila, povím vám ještě pár informací ze života každého z nich.

John Lennon
Je slavnější než Beatles, avšak nikdy nevykročil z jejich stínu. Se svojí mámou se vídal jen občas, dokud ji nesrazilo auto řízené opilým policistou ve výslužbě, a otce viděl poprvé v šesti a podruhé ve dvaceti pěti letech. Jako o žákovi o něm učitelé psali: "Beznadějný. Spíše třídní šašek. Jenom zdržuje ostatní studenty." K hudbě se dostal ve čtrnácti a uměl hrát na foukací harmoniku a elektrickou kytaru. Ačkoliv měl John manželku a dítě, opustil je kvůli závislosti na Yoko Ono - extravagantní japonské umělkyni. Oženil se s ní, natáčel s ní desky po zániku kapely a miloval ji natolik, že ji s sebou bral i na natáčení se skupinou a dalo by se říci, že na jejich rozpadu má podíl i ona. Právě s ní byl uvězněn ve vězení za držení drog. Měl ji po boku celou svoji sólovou kariéru, když opomeneme jejich odloučení, během kterého si Yoko našla milence a aby měla kontrolu nad Lennonem, sehnala milenku i jemu. Beatlesák tenkrát vymetal jeden podnik za druhým a v novinách byly jeho opilecké skandály, které skončily po usmíření s Yoko Ono. Roku 1980 se John po pěti letech opět vrátil na scénu a podal interview do časopisu, jenž se dostal do rukou dlouholetého fanouška Beatles - psychicky narušeného Marka Chapmana. Ten poté začal hlídkovat každé ráno před Lennonovým domem, až se mu ho jednoho dne podařilo zastavit a nechal si podepsat desku. John na to tehdy řekl: "To je všechno, co chcete?" Ohromený fanoušek ze sebe vysoukal jen: "Díky, Johne." Ten den jeli Lennonovi do nahrávacího studia, a když se vrátili, ozvalo se v chodbě: "Pane Lennone!" Než se však stihl otočit, vypálil do něj Chapman pět ran. Lennon byl zabit a Mark Chapman bez odporu zatčen. Svíral prý v ruce Salingerovu knihu Kdo chytá v žitě. Na policejní stanici pak do protokolu uvedl: "Nemohu uvěřit, že jsem byl schopen to udělat." Dostal doživotí a John Lennon byl zpopelněn, osud urny není znám. Řada muzikantských kamarádů zhudebnila svůj smutek: Elton John, Queen, Pink Floyd, dokonce i Oldfieldův velký hit Moonlight Shadow je poctou Lennonovi.

Paul McCartney
Jako jediný ze zaniklé skupiny Beatles je šlechtic a nemá ve své sólové kariéře žádné pauzy. Po rozpadu Brouků založil novou kapelu Wings, která byla úspěšná, a rozšířil pole působnosti. Začal se zajímat o vážnou hudbu, film, výtvarné umění - konkrétně o kreslení. V létě 1980 byl na deset dní za mřížemi, když mu při příletu na japonské turné při celní kontrole objevili paklík marihuany v zavazadlech. Drobné oplétačky se zákonem kvůli marihuaně se jeho kariérou táhnou jako červená nit. Byl ženat, ale jeho žena mu zemřela (byl kvůli tomu hodně neštastný, toto manželství bylo proslulé svojí trvanlivostí), a pak se zajímal o invalidní modelku. Je aktivní i dnes. Dokonce navštívil Prahu a vystoupil zde. Lístky byly vyprodány a jejich ceny se na černém trhu vyšplhaly k tisícům. A jako zajímavost bych k siru Paulovi uvedla, že vlastní práva k narozeninové písničce Happy Birthday.

Ringo Starr (= Richard Starkey)
Nejstarší člen Beatles a zřejmě rozpadnutí skupiny nesl nejhůř. Je to jedináček, který svého otce viděl jen párkrát v životě - jeho rodiče se rozvedli, když mu byly tři roky. Nebyl nikterak bystrý a ve škole pokulhával za spolužáky. Především proto, že musel na pár let přerušit studium kvůli zánětu slepého střeva a zápalu plic. Právě díky zápalu plic strávil nejlepší roky před patnáctým věkem v nemocnici. Nenáviděl cibuli a doučování od chytřejších žáků, z hudební výchovy propadal, ale prý mu šlo drama. První buben si koupil v šestnácti, a protože do toho jenom bouchal, předsevzal si, že bude každý den trénovat. Ovšem kvůli stěžujícím si sousedům toho hned nechal. Byl z jiné části Liverpoolu než Brouci, s nimiž se seznámil v Hamburku a opustil svoji kapelu, aby hrál s nimi. Po rozpadu Beatles nevěděl co dál a úspěšný byl, až když začal spolupracovat s dalšími známými osobnostmi, věnoval se hudbě a filmu, hrál dokonce v TV adaptaci Alenky z říše divů. Byl ženatý a se svojí ženou měli tři děti. Říkám byl ženatý, protože se po narození třetího prcka rozvedli.

George Harrison
Člověk, jenž přiblížil kapelu k indické hudbě, který přijímal vše, co souviselo s přesvědčením východních náboženství: filosofii, meditace, vegetariánskou stravu, styl oblékání. Ovšem pod maskou rockového kněze se skrývala jeho touha po rychlé jízdě (jezdil např. ve Ferrari, Porsche nebo BMW). Spolu s Johnem ještě za dob beatlemánie, která propukla v roce 1963, náhodou vyzkoušel LSD. Doopravdy náhodou. Jejich přítel zubař jim ho dal tajně do kafe. John si potom ještě párkrát dal již zmíněnou drogu, ale George na tom byl hůř. Říká se, že když beatlesák odjel ze svého domu, mohli dealeři z okolí jeho bydliště balit krám. Také se ho pokusil zabít jeden šílenec, který si myslel, že je pátý Brouk. No a stejně jako všichni z jeho bývalé kapely, byl i on ženatý.

A na závěr zbývá snad už jen říci, že se po třech desetiletích po skončení Beatles jako takových sešla zbylá trojice a pracovala na společném projektu The Beatles Anthology. Smířili se a zrekonstruovali Lennonovu skladbu Free As A Bird, kterou jim předala jeho vdova Yoko Ono. Já osobně zastávám názor, že je jejich hudba natolik chytlavá, že se vždycky v mladších generacích najde někdo, koho okouzlí tak jako kdysi ty tisíce fanoušků a díky komu jsou a budou The Beatles nesmrtelní.

ZDROJE:

Internet a časopis Reflex 52/00

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: michaela bezděková, 14.05.2008

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
The BeatlesMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­