ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.17
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Tajné služby

Nejvýznamnější tajnou službou Izraele je Mossad. Tato tajná služba vznikla v roce 1951 a působí v mnoha zemích světa, kde udržuje síť tajných agentů, zejména pak na území svých arabských sousedů na Středním východě. Agenti Mossadu se podíleli na řadě mimořádně důležitých úkolů. Mimo jiné v roce 1960 z Argentiny unesli bývalého nacistického pohlavára Adolfa Eichmanna (1906-1962), který byl v Izraeli postaven před soud za válečné zločiny. Agenti Mossadu rovněž zaútočili na unesené dopravní letadlo v Ugandě, na jehož palubě zachránili 93 z 97 rukojmích. Jedním z nejoslavovanějších špionů Mossadu byl Elie Choen (1924-1965), jemuž se v 60. letech 20. století podařilo proniknout mezi špičky syrské vlády.

Jednou z nejobávanějších tajných služeb světa byla východoněmecká Stasi, která byla založena v roce 1950 a rozpuštěna až roku 1989, kdy bylo opětovně sjednoceno Německo. Stasi a východoněmecká tajná policie včetně zahraničně zpravodajské sekce, označované jako HVA, zaměstnávaly přes 80 000 lidí na plný úvazek. S využitím více než 175 000 informátorů vedla Stasi záznamy o pěti milionech občanů, kteří představovali přibližně třetinu východoněmecké populace.

Stasi často úzce spolupracovala s nejvýznamnější sovětskou tajnou službou KGB. Ta při shromažďování zpravodajských informací z celého světa do značné míry spoléhala na agenty a informátory a dosáhla celé řady úspěchů. Mimo jiné se jí podařilo ukrást Spojeným státům tajemství atomového výzkumu a založit a udržovat špionážní síť Cambridge. Někteří z jejích agentů, například Robert Hanssen, byli dopadeni až poté, co byla KGB rozpuštěna a na její místo nastoupila SVR.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 04.02.2013

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tajné službyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­