ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.55
Hodnoceno: 11x Prosím, ohodnoť práci

Svatý Václav

  • referát o svatém Václavu formou vypravování

"Měsíce září 28. den. Zabití svatého Václava, knížete českého. Pane, požehnej, Otče." Tolik se praví o smrti svatého Václava ve spisu Zabití svatého Václava. Ale začněme pěkně od začátku.
Roku 907 se knížeti Vratislavu a jeho ženě Drahomíře narodil prvorozený syn, jehož pokřtili jménem Václav. Kníže Vratislav pozval jednoho biskupa s veškerým duchovenstvem, aby chlapci požehnal a postavil na stupínek před oltářem, kde pravil: "Pane Ježíši Kriste, požehnej toto pachole požehnáním, kterým jsi požehnal všechny své spravedlivé." A právě od tohoto dne začal být malý Václav chráněn milostí boží.

Jeho bába Ludmila jej dala vyučit slovanským knihám, jejichž smysl si Václav brzy osvojil. Vratislav ho pak odeslal do Budče, kde se začal učit latinským knihám, jímž rozuměl stejně dobře jako knihám slovanským. V té době zemřel kníže Vratislav a ustanovil Václava knížetem na stolci dědičném. Od té doby mu byl jeho bratr Boleslav poddán. Oba byli však malí, jejich matka se tedy chopila správy svého lidu, vychovala své syny, až nastal den, kdy měl na trůn usednout kníže Václav.

Čeští pánové zpychli, vždyť nad nimi také nebylo pevné ruky státníka, namluvili jeho bratru Boleslavovi, že ho bratr Václav chce zabít a dohodl se o tom i se svou matkou a se svými muži. Ti stejní Václava navedli, aby vyhnal svou nevinnou matku, kterou přece jen vzal na milost, když si uvědomil, jaký hřích učinil. Aby si svoje provinění odčinil, nechal vystavět kostel svatého Víta.

Boleslav zorganizoval tlupu ozbrojenců, v jejímž čele přepadl dne 28. září 935 Václava, když šel ráno po slavnosti do staroboleslavského kostela. Po zavraždění Václava se chopil moci a vyvraždil i Václavovy politické stoupence. Na stejném místě zabili i jakéhosi Mstinu a ostatní hnali do Prahy. Tira pak řekl Boleslavovi: "Pojďme a zabijeme též i vaši matku, tak najednou oželíš bratra i matku." Boleslav však odmítl.

Mrtvého Václava nechali rozsekaného před chrámem a tělo přikryli plachtou. Jakmile matka uslyšela, co se stalo, vydala se ke chrámu, kde posbírala všechny Václavovy údy, zanesla je do chrámu a utekla do Charvat.
Boleslav povolal kněze Pavla, aby sloužil modlitbu nad tělem Václavovým. Po pohřbu se krev mučedníka nechtěla tři dny vsáknout do země, až třetího dne se nad svým synem Bůh slitoval a povolal duši k sobě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 03.09.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Svatý VáclavMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­