ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Struktura jazyka

Souvislosti mezi aktuální řečí a dešifrovacím kódem jazyka poprvé v roce 1916 popsal Ferdinand de Saussure (1857-1913). Noam Chomsky (1928) ve své knize Syntaktické struktury v roce 1957 popisuje rozdíl mezi řečí a jazykem jako rozdíl mezi komunikací a mluvou. Mluva je aktuální "kašel a smích" řečového chování; komunikace je znalost jazyka, pojmový kód.

Schopnost mluvit je nahlížena jako jeden prvek "kulturní schopnosti". Revoluční lingvistika 60. a 70. let 20. století, známá jako transformativní lingvistika, popisuje jazyk pomocí explicitních zákonitostí a symbolů, jimiž je dána schopnost hovořit.

Nyní se má za to, že základem zjevné rozmanitosti jazyků je složitá "povrchová" struktura. Základní charakter všech jazyků je však podobný, i když tu přece jen existují odlišné rysy.

Chomsky tvrdí, že v mozku existuje biologicky implantovaný univerzální systém gramatiky. Dítě zná jazyk, avšak nikoli jednotlivý, konkrétní jazyk. V krátkém období mezi druhým a půlčtvrtým rokem života se řečové schopnosti rychle rozvíjejí. Toto učení souvisí s vývojovým stadiem, kdy se dítě rychle a přirozeně naučí jazykovou teorii.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 15.03.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Struktura jazykaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­