ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Složení stravy

Strava je směs živin, kterou tělo potřebuje k získání energie a stavebních látek nutných pro růst a obnovu buněk, tkání i orgánů. Výživné látky jsou rozděleny do dvou hlavních skupin: základní živiny (makronutrienty) a doplňkové živiny (mikronutrienty).

Základní živiny se dělí na sacharidy, tuky a bílkoviny; tělo je potřebuje ve velkých dávkách. V trávicím systému jsou rozštěpeny na jednoduché molekuly. Tyto molekuly jsou vstřebávány a některé z nich jsou dále štěpeny a organismus z nich získává energii, zatímco z jiných se v těle vyrábí velké stavební molekuly.

Sacharidy (cukry) dodávají energii nutnou pro plynulou látkovou přeměnu - pro všechny životní procesy uvnitř buněk.

Tuky, podobně jako sacharidy, působí jako zásobárna energie, tvoří okrsky tukové tkáně a jsou především součást buněčných membrán.

Bílkoviny jsou při trávení štěpeny na menší molekuly, nazývané aminokyseliny. Z nich se vyrábí řada jiných bílkovin, potřebných pro stavbu a obnovu tkání, a také enzymy, řídící látkovou přeměnu.

Doplňkové živiny se dělí na vitamíny a minerály; jsou nutné jen ve velmi malých množstvích.

Vláknina a voda jsou dvě poslední součásti stravy.

Vlákninu tvoří tuhé, nestravitelné látky nalézající se v rostlinné potravě. Napomáhá vyměšování stolice - nestrávené potravy - a je považována za ochranný prostředek proti některým nemocem včetně rakoviny tlustého střeva. Odborníci neustále doporučují lidem zvýšit příjem vlákniny pojídáním většího množství zeleniny a ovoce.

Voda tvoří okolo 60 % lidské hmotnosti, i když se toto procento mění s věkem a s životním stylem. Musí být neustále doplňována, neboť během biochemických procesů - při pocení, dýchání, močení a vyprazdňování - dochází ke ztrátám vody. Všechny potraviny obsahují vodu, hlavně však ovoce, obzvláště pomeranče a okurky.

Lidská strava by měla být vyvážená, aby dodávala dostatek vhodných bílkovin i energie - bez nadbytku tuků, hlavně nasycených. Vyvážená a pestrá strava má obsahovat vlákninu a všechny vitamíny a minerály nezbytné pro zdravý život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 10.03.2013

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Složení stravyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­