ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Šíření idey skautingu

  • Proč se idea skautingu tak rychle rozšířila a začala praktikovat?
  • Proč o ni byl takový zájem?
  • Co přinesla nového do práce s mládeží?

Na přelomu dvou století společnost nedbala výchovy mladých lidí. První kroky v tomto směru podnikaly církve, které byly autoritou a zároveň se draly na světlo tělovýchovné spolky, z hlavních uvádím DTJ, Sokol, Orel a také Feriální osady (zařízení charitativního typu). Ale i přes to všechno něco tehdejší mládeži chybí. Je to touha po dobrodružství, po životě v přírodě, po úniku ze společnosti, po takových zážitcích volnosti, o kterých tajně čtou v knihách o indiánech, loupežnících a jiných dobrodruzích, podobných postavám verneovským nebo buffalobillským. Tato touha mladých připravila živnou půdu pro skauting, kterému pak stačilo jen zakořenit pomocí svých zakladatelů a vyrůst díky vedoucím, činovníkům a učitelům, aby tak mohla v plnosti vykvést do krásy mládí, plného lásky k přírodě i vlasti, mládí takového, které připravuje na vstup do dospělosti a na budoucí cestu životem.

Jak jinak reagovat na bolesti doby nežli lékem? A takovým se stal skauting, který okamžitě přebírá výchovu jedinců, vtiskuje jim jedinečnou skautskou ideu, vedenou hlavně svým desaterem, jež má smysl morální a mravní, avšak bez rozkazů, slovíčkaření a moralizování. Bez těchto zákonů není možný zdravý rozvoj osobnosti, na níž je kladen ve společnosti velký důraz. Vlast potřebuje zdatných jedinců, kterým služba druhým je čestnou prací a možností nalezení sebe sama.

Co více přitahuje mladé lidi ke skautskému hnutí? Jsou to hry na čerstvém vzduchu, kde se mohou sami realizovat a rozvíjet soutěživého ducha. Život ve společnosti svých vrstevníků a kamarádů - bratrů. Nabývají zručnosti, dovedností a vědomostí, které byly pro ně dosud nepřístupné. Co je zajímavé, skauting přijímá i mládež handicapovanou, která je ve společnosti spíše opomíjena.

Nic takového, jako je skauting, tu dosud nebylo. A není divu, že při šíření Evropou zakotvil díky pedagogům, kterým se jevil jako revoluční, také u nás. Jeho know-how bylo jedinečné a přineslo nám nový směr, kterým se můžeme ubírat, chceme-li ctnostně žít, žít tak, jak toužili naši předci, a ta touha je v každém z nás. Takto se šíří skauting do mnoha zemí nejen Evropy, ale i světa. Již to není záležitost národní, ale mezinárodní! Kdo odolá? Jedině blázen...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 09.09.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Šíření idey skautinguMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­