ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.67
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Sikhismus

Sikhismus byl založen na počátku 16. století v Sultanpuru blízko Amtisaru (provincie Paňdžáb, Indie) guru Nánakem (20.10.1469 - 7.5.1539). Nának ustanovil monoteistickou víru obsahující prvky hinduismu i islámu, jež byly přeneseny jako celek. Než zemřel, jmenoval svého následovníka, jenž měl též titul guru (učitel). Pak pokračovalo v řetězci vůdců deset guru, než se sikhismus odklonil od hinduismu. Stalo se to roku 1708 spolu se smrtí Góvinda Singha (9.3.1932-6.4.2009), který nejmenoval svého nástupce z řad guru, ale napsal knihy o víře zvané Adi Granth, později přejmenované na Guru Grant Sahib. Singh také založil bratrstvo zvané Sikh Khalsa a nařídil sikhskou uniformu mužských příslušníků, "pět K": kesh (nezastřižené vlasy), kamkha (hřeben), kara (pás na pravém zápěstí), kirpan (dýka), a kachha (krátké kalhoty).

Od roku 1982 sikhové a hinduisté žijí v relativní harmonii, ale požadavek nezávislého sikhského státu vedl v roce 1984 k ozbrojenému konfliktu, kulminujícímu útokem indických vojsk na sikhský chrám v Amtisaru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 01.04.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
SikhismusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­