ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.22
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Severní Wales

V severním Walesu se nachází množství velkých středověkých hradů, jež byly postaveny anglickými panovníky poté, co Angličané Velšany porazili. Jeden z nich, Caernafon, nechal postavit ve třináctém století král Eduard I. Svému synovi princi Eduardovi pak udělil titul princ z Walesu. Od těch dob získává tento titul vždy nejstarší panovníkův syn. Během zvláštního ceremoniálu v roce 1969 byl princi Charlesovi právě na Caenafonu oficiálně udělen onen titul.
Průlivem Menai je od Walesu oddělován ostrov Anglesey. Tento ostrov je slavný vesnicí s nejdelším jménem ve Spojeném království: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Dokážete to říct? Je to velšky. Překlad zní: Kostel Sv. Marie v otvoru v bílém lískovém oříšku nedaleko prudkého vodního víru Llantisilia z červené jeskyně.
Anglesey je velmi rovným ostrovem, což je v kontrastu s velmi hornatým zbytkem severního Walesu. Nejvyšší vrchol Walesu Snowdon, popřípadě velšsky Llyn Peris, dosahuje výšky 1085 metrů nad mořem. Pokud se vám nechce absolvovat obtížný výstup na horu, můžete se na horu dopravit vlakem. Místní železnice využívá parních lokomotiv a speciální sedmikilometrové trati, aby dopravila turisty až na vrchol a poté zpět. Národní park Snowdonia pokrývá 2176 metrů čtverečních a nalezneme zde jednu z nejvelkolepějších scenérií v celém Walesu.
Další místo v severním Walesu, jež přitahuje množství návštěvníků, je Llangollen. Každý rok se zde koná mezinárodní hudební festival mající za úkol podporovat a oslavovat velšský jazyk. Velšsky se tento festival nazývá Eisteddfod. Lidé z celého světa se zde scházejí, aby se zúčastnili soutěže nebo si jen poslechli velšskou poezii a písně a zhlédli tradiční tance. Možná víte, že Wales je proslulý jako "Země písniček".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 22.09.2007

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Severní WalesMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­