ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 11x Prosím, ohodnoť práci

Rock and roll a jeho představitelé

Rock and roll (jinak také rock 'n' roll), z angličtiny houpání a válcování, se poprvé objevil v 50. letech 20. století ve Spojených státech amerických. Z USA se postupem času dostal i do jiných zemí. Od 60. let minulého století se používá pro tuto hudbu termín rock. Dodnes je rock 'n' roll jedním z nejoblíbenějších hudebních stylů.

Mezi významné představitele tohoto žánru patří zejména Elvis Presley, Chuck Berry, Buddy Holly, The Big Bopper, Little Richard a Bo Diddley. Začněme tedy od začátku.

Elvis Presley (1935-1977) je považován za Krále Rock 'n' Rollu (The King), i když jeho prvním představitelem byl Chuck Berry. Presley zastával spíše hudbu ve stylu country, již od mládí jej přitahovali kovbojové, objevoval se spíše v televizních show, ale i v muzikálech. Je také držitelem ceny Grammy za píseň How Great Thou Art (1967). Singl Jailhouse Rock, vydaný 24. září 1957, se pravděpodobně stal zase tím nejznámějším.
Další jeho známé skladby: Love Me Tender, Hound Dog, Don't Be Cruel.

Chuck Berry (1926), průkopník rokenrolu, jenž z rhythm and blues zpracoval jeho základy. Berry je dodnes stále žijící uznávaný černošský zpěvák, přestože nejaktivnější kariéru si zažil v 50. až 70. letech minulého století.

Buddy Holly (1936-1959) byl jedním z průkopníků rocku, avšak v hudebním průmyslu si pobyl jen rok a půl. Hollyho si mimo jiné vzaly za vzor například kapely The Beatles či Rolling Stones. Z jeho výtvorů zmiňme například Everyday, Dearest, Peggy Sue, Maybe Baby nebo Rave On!
Holly umírá tragicky při havárii letadla koncem padesátých let minulého století, a to ve svých pouhých 22 letech. Uvnitř aeroplánu s ním byli i The Big Bopper a Ritchie Valens. Tento den je proto nazýván dnem, kdy zemřela hudba (The Day the Music Died).

The Big Bopper (1930-1959) pocházel z Texasu, živil se jako diskžokej v rozhlase, než přešel k rokenrolu. Zpočátku hrál ve stylu hillbilly, ale písněmi Purple People Eater Meets the Witch Doctor a Chantilly Lace se stal opravdovým rokenrolovým zpěvákem.
3. února 1959 umírá spolu s Ritchiem Valensem a Buddy Hollym při letecké nehodě v již zmiňovaném Dni, kdy zemřela hudba.

Little Richard (1932) je černošským umělcem proslulým písněmi Tutti Frutti a Long Tall Sally, jež později zazněla ve filmu Predator (1987). Zahrál si také ve filmu Dont Knock the Rock a dalších. Své písně složil do alba Tady je Little Richard (Here's Little Richard). Byl o něm také natočen snímek Little Richard, kde jej ztvárnil populární černošský herec Leon. Za svůj život dostal cenu Grammy za celoživotní dílo, ale stačil také získat zkušenosti s nejrůznějšími drogami. Richard stále žije, ovšem jeho popularita není již taková, jaká bývala.

Bo Diddley (1928-2008) proslul písní I'm A Man, která byla považována za jeden ze základních rytmů rock 'n' rollu. Svou práci se zvukem inspiroval i jiné žánry, než byl rock (např. punk, blues, psychedelic...). Koncem 80. let 20. století vstoupil do Rokenrolové síně slávy (Rock and Roll Hall of Fame).
Jeho další známé písně: Say Man, Road Runner, Dearest Darling nebo Pretty Thing.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.04.2016

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rock and roll a jeho představiteléMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­