ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Robert Ley

Robert Ley se narodil 15. února 1890 v německém Niederbreidenbachu. Studoval na univerzitě v Bonnu, poté promoval z chemie. Během první světové války sloužil jako pilot a po sestřelení v roce 1917 strávil dva roky jako francouzský válečný zajatec. Po válce pracoval pro průmyslovou konglomerátní společnost I.G. Farbenindustrie AG, odkud byl ale v roce 1928 propuštěn.

Roku 1925 vstoupil do NSDAP, kde se z něj stal gauleiter (župní vedoucí).
V roce 1932 byl zvolen do Reichstagu, v témže roce nahradil Gregora Strassera v pozici říšského vedoucího NSDAP.

V dubnu 1933 Adolf Hitler nařídil likvidaci německých odborových svazů a provedení svěřil Leyovu velení. Na začátku května byly obsazeny budovy odborů, odborové fondy byly zkonfiskovány a odboroví vůdci byli uvězněni. Veškeré odbory byly nahrazeny jedinou organizací Deutsche Arbeitsfront (DAF, Fronta německých pracujících), kterou Ley od 10. května 1933 řídil. Křesťanské odborové organizace přežily o měsíc déle.

Později, již za války, ho Hitler dne 15. listopadu 1940 jmenoval do funkce říšského komisaře pro sociální bydlení (Reichskommissar für den sozialen Wohnungsbau).
Byl přítomen v únoru 1941 na zasedání týkající se řešení "židovské otázky".
V říjnu 1942 se zúčastnil schůze v Essenu spolu s Paulem Pliegerem (vedoucím podniku Reichswerke Hermann Göring - německého koncernu) a kapitány německého uhelného průmyslu.

Na konci války uprchl do Berchtesgadenu v Bavorských Alpách, kde byl 16. května 1945 zadržen a předán norimberskému soudu. Ve své cele spáchal sebevraždu oběšením dne 25. října 1945, dříve než mohl být řádně odsouzen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.11.2016

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Robert LeyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­