ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 26x Prosím, ohodnoť práci

Robert Hooke

Robert Hooke se narodil 18. července 1635 na ostrově Wight, který leží na jih od Velké Británie. Měl dvě starší sestry a staršího bratra, od kterého ho dělilo sedm let. Jeho otec sloužil v anglikánské církvi a bratři byli ministranti. Očekávalo se od něho, že se po studiu připojí k církvi.
Proslavil se svým zákonem o přímé úměrnosti velikosti deformace a napětí v deformovaném tělese. Zabýval se vývojem mikroskopu a připisuje se mu zavedení biologického pojmu buňka. Spolupracoval s Robertem Boylem při konstruování vývěvy, kterou později použil na experimenty s plyny. Úspěchů dosáhl i v astronomii, vyráběl dalekohledy a došel k závěru, že planety Mars a Jupiter se otáčejí okolo své osy.
Zkoumal lom vlnění (refrakci), objevil dualitu částice a vlnění a byl první, kdo navrhl, že plyny se rozpínají kvůli svému složení - malým částicím, které jsou od sebe odděleny poměrně velkými vzdálenostmi. Vyslovil také některé názory na gravitaci dříve než Newton.
Zajímal se také o architekturu. Po požáru Londýna v roce 1666 vytvořil plány na obnovu města. V těchto kruzích měl dobré známosti, byl to přítel Christophera Wrena. Stal se členem organizace Royal Society, která byla založena v roce 1660. V roce 1665 vydal knihu Micrographia, v níž zveřejnil mnoho svých pozorování. Mezi jeho vynálezy dále patří vodováha, univerzální kloub, hodinový nepokoj a anemometr.
Hookova sláva byla během 18. století z velké části zapomenuta a později byl zastíněn Isaacem Newtonem. Říká se dokonce, že Newton zničil jediný portrét svého předchůdce. Během dvacátého století začal být znovu považován za jednoho z nejdůležitějších vědců své doby.
Robert Hooke zemřel 3. března 1703 v Londýně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 29.05.2008

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Robert HookeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­