ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Reinhard Heydrich

Reinhard Tristan Eugen Heydrich se narodil 7. března 1904 v Halle nad Sálou v zámožné, silně antisemitsky zaměřené rodině. V mládí studoval hru na violu, ale svůj nepochybný talent dále nerozvíjel. Byl příliš mladý na účast v první světové válce, leč vstoupil do Maerckerových Freikorps i do DVSTB.

Ve věku osmnácti let vstoupil do námořnictva jako kadet. Po čtyřech letech byl povýšen na podporučíka, s touto hodností sloužil jako spojovací důstojník na bitevní lodi Schleswig-Holstein. V námořnictvu zůstal do dubna 1931, kdy ho admirál Erich Raeder nechal propustit pro nepřístojné jednání. Heydrich totiž svedl dceru jednoho vlivného loďaře a následně ji opustil kvůli jiné ženě.

Zanedlouho po opuštění námořnictva upoutal pozornost Heinricha Himmlera, který potřeboval vhodného člověka k vybudování kontrarozvědného útvaru SS. Heydrich nabídku přijal, brzy se ve své práci stal mistrem.
Za pomocí svého chladně kalkulujícího uvažování zaváděl nové metody stíhání, vyslýchání a likvidace nepřátel. Jeho hlavní zbraní byla databáze tajných informací, které mohl použít k nátlaku na správné osoby, případně k jejich odstranění. Měl záznamy o čelných členech NSDAP, stejně tak o jejich nepřátelích. Informace mu dodávala síť donašečů a informátorů, díky níž se z něho stal velice mocný a nebezpečný muž.
Jeho práce byla pro nacisty natolik důležitá, že byl během roku povýšen na majora SS (SS-Sturmbannführer), po roce dokonce na plukovníka SS (SS-Standartenführer). Jeho kontrarozvědka byla přejmenována na bezpečnostní službu (SD-Sicherheitsdienst).

Heydrich a Himmler spolupracovali řadu let, jeden závislý na druhém, v honbě za mocí. Spolupráce se ukázala jako zvlášť účinná v červnu 1934, kdy se oba začali obávat Hitlerova blízkého přítele Ernsta Röhma, velitele SA. SA představovaly hrozbu také pro Hermanna Göringa. Za kontrolu nad gestapem poskytla SD podvržené důkazy o převratu plánovaném vedením SA. Heydrich následně přesvědčil Hitlera o nutnosti uspořádat mezi "hnědými košilemi" čistku. Došlo k likvidaci vedoucích činovníků SA, během známé "Noci dlouhých nožů".

Po odstranění hrozby vybudoval Heydrich z gestapa mohutnou a výkonnou organizaci, využívající databázi tajných a důvěrných informací v kombinaci s naprosto extrémními metodami. I drobné prohřešky, například vtipy o Hitlerovi, mohly skončit trestem smrti a příslušníci gestapa mohli zatknout a zlikvidovat kohokoli. Gestapo tvořilo nedílný prvek hrůzovlády v Německu.

Heydrich si získal Hitlerovu přízeň, a jak válka pokračovala, bezohledně shromažďoval další úřady a moc v dobytých územích. Začal být známý jako "Plavá bestie" a "Himmlerův génius zla".

Po vpádu do SSSR nařídil Heydrich zformovat zvláštní zabijácká komanda, Einsatzgruppen. Tyto jednotky měly na starosti likvidaci cikánů a především Židů. Vyhlazovaly celé vesnice a kraje, obyvatele většinou popravovaly ranou do týlu. Odhaduje se, že do konce roku 1941 bylo na Ukrajině a v Pobaltí zabito přes půl milionu lidí.
Když byl Heydrich přemístěn do protektorátu Čechy a Morava jako zastupující říšský protektor, získal si díky svému brutálnímu postupu přezdívku "Pražský řezník".

Československá exilová vláda v Londýně vyslala do Prahy parašutisty, kteří za pomoci domácího odboje provedli na Heydricha 27. května 1942 atentát, na jehož následky 4. června zemřel. Po jeho smrti nařídil Hitler kruté represe proti obyvatelům protektorátu, mezi něž mimo jiné patřilo i vypálení Lidic a Ležáků.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 25.11.2016

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Reinhard HeydrichMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­