ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.67
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Ragby

Ragby se začalo odlišovat od běžného fotbalu v okamžiku, kdy v Rugby School v Anglii chlapec William Webb Ellis zvedl míč, což v té době nebylo přípustné, a místo aby do něj kopal, běžel s ním k soupeřově brance. Toto se stalo v roce 1823, ale ještě dvacet let trvalo, než při Guyově nemocnici v Londýně vznikl první ragbyový klub. Ragby-fotbalová unie byla založena v roce 1871 a v roce 1975 se počet hráčů v družstvu ustanovil na 15. Aby hráči mohli dostávat za hru zaplaceno, oddělila se v roce 1895 Severní ragbyová unie, která se o tři roky později stala plně profesionální. Počet hráčů v družstvech byl od roku 1906 snížen na 13 a v roce 1922 byla Severní unie přejmenována na Ragbyovou ligu. Ragbyová unie zůstala amatérským sdružením.

Hrací doba je dvakrát 40 minut. Hru řídí hlavní rozhodčí, jemuž pomáhají dva pomezní rozhodčí. Hráči se mohou míče dotknout, mohou s ním běžet, podávat si ho, kopat do něj, ale nesmějí rukou přihrávat dopředu. Hráč může soupeře srazit jen v případě, že soupeř má míč.

Body se udělují za přenesení míče za brankovou čáru soupeře, do brankoviště. Položení míče do brankoviště je za 5 bodů. Další body jsou za kopnutí míče přes příčné brankové břevno. Branka vstřelená po položení míče odkudkoliv z kolmice na brankovou čáru protínající místo položení je za další 2 body. Za tři body je branka z trestného kopu a branka při otevřené hře, kdy hráč pustí míč na zem a kopne poté, co se míč dotkne země (tzv. dropgól).

Tradičními zeměmi, kde se hraje ragby, jsou Britské ostrovy, Francie, Jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland. Mezinárodní šampionát zahájily v roce 1884 Anglie, Irsko (kde se hraje po rozdělení v roce 1920 na obou stranách), Wales a Skotsko. Roku 1910 se stal turnajem pěti zemí poté, co se do každoroční soutěže připojil francouzský tým. Ragbyové zájezdy začaly v roce 1888. Britská družstva obvykle cestovala jako kombinovaná pod názvem British Lions (Britští lvi), ale cizí družstva, navštěvující Británii, zápasí jako čtyři oddělené národní týmy.

Světového poháru se účastní mnohem více národností. Poprvé se hrál v roce 1987 v Austrálii a na Novém Zélandu. Pohár získal Nový Zéland po finálovém vítězství nad Francií 29:9. V roce 1991 se Světový pohár konal v Británii a Francii. Zvítězila Austrálie (12:6 zápas s Anglií ve finále). Pohár se koná každé čtyři roky. Od roku 1990 existuje také Ragbyový pohár žen.

Ragbyová liga má menší brankovou plochu a drobné rozdíly v bodování. Pozice hráčů je podobná, ale místo osmi útočníků je jich zde šest. Podstatným rysem ragbyové ligy je pravidlo bránění. Hráč, který ubrání míč, musí být okamžitě uvolněn a smí kopnout do míče. Jedna strana má právo na pět následných kopů, po šestém bránění musí předat míč soupeřům.

Položení je za tři body, obratová a penaltová branka je za dva body a dropgól za jeden bod. Hlavními zeměmi ragbyové ligy jsou Anglie, kde se profesionálně hra hraje hlavně na severu, a Austrálie. Světový pohár byl založen v roce 1954, prošel několika úpravami a hraje se v nepravidelných intervalech. Soutěžními zeměmi jsou Austrálie, Británie, Nový Zéland, Francie a později přidaná Papua Nová-Guinea.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 26.02.2013

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
RagbyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­