ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Převozní a nákladní lodě

S výjimkou traťových lodí jsou dnes největšími osobními loděmi převozní lodě pro dopravu mezi sousedními zeměmi a ostrovy. Některé také přepravují osobní a nákladní automobily, takže jsou to vlastně nákladní lodě. Lodě, do nichž mohou najíždět vozidla (RO-RO), byly vyvinuty pro rychlou nakládku a vykládku, avšak série havárií v osmdesátých a devadesátých letech dvacátých století vzbudila pochyby o jejich bezpečnosti.

Mezi nákladní lodě patří jak trampové lodě, označované tak proto, že dříve "trampovaly" z přístavu do přístavu a vyhledávaly náklady, tak mohutné nákladní lodě pro dopravu hromadných nákladů a supertankery. Dnes jsou trampové lodě spíše najímány na dopravu jednotlivého nákladu, například do přístavu, kde mohou kotvit větší lodě.
Od poloviny 50. let minulého století vzrostla tonáž ropných tankerů desetkrát (zhruba na 500 000 tun). Velký počet havárií, jenž vedl k vážnému znečištění životního prostředí, zvýšil nároky na supertanker, které musely být přestavěny, aby byly méně zranitelné při nárazu na mělčinu nebo při kolizích.

Kotvení nákladní lodě v docích, její vykládka a nakládání jsou drahé (kvůli přístavním poplatkům). Mnohem rychlejšího odbavení lodě lze dosáhnout pomocí kontejnerových lodí. Náklad je uložen v kovových kontejnerech, s nimiž je možné rychle manipulovat přístavními jeřáby, které je ukládají na železniční vagony nebo na nákladní vozy pro přepravu po souši. Počítačový systém zajišťuje nakládání kontejnerů v pořadí, které odpovídá vykládce v jednotlivých přístavech.
S velkými loděmi se v přeplněných přístavech obtížně manévruje. Tento úkol zvládají remorkéry, výkonné malé lodě, které vlečou lodě na příslušné místo. Remorkéry se také používají při záchraně lodí a při vlečení říčních pramic z řek a jejich ústí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 31.05.2013

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Převozní a nákladní loděMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­