ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.68
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Plavání

V Japonsku se odehrávaly plavecké závody již před dvěma tisíci lety, ale v Evropě, kde se lidé obávali nemocí, které se šíří vodou, se začalo plavat až v 19. století. Plavecké disciplíny byly zahrnuty v prvních novodobých olympijských hrách v roce 1896 v Aténách, kde se odehrávaly ve velmi chladném moři, a teprve v roce 1948 byly přeneseny to krytého bazénu.
Mezinárodní federace amatérského plavání (FINA) byla založena roku 1908 a kromě plavání měla na starosti i skoky do vody a vodní pólo. První samostatné mistrovství světa se konalo v roce 1973.
Plavání pod vodou vedlo k jakémusi podvodnímu hokeji, kde se hraje s těžkým pukem po dně bazénu pomocí miniaturních "hokejek". Tento sport vznikl ve Velké Británii v šedesátých letech minulého století a každé 2 roky se koná mistrovství světa.

Mezi čtyři soutěžní plavecké styly patří kraul (volný způsob), znak, prsa a motýlek. Ve volném stylu neexistují žádná omezení, ale pravidla ostatních stylů a obrátek jsou přísně daná. Závody ve volném stylu na mistrovstvích jsou na 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m a 1500 m. V ostatních třech stylech se závodí na 50, 100 a 200 metrů. Polohový závod je pro muže i ženy na 200 a 400 metrů. V tomto závodě se plavecké styly po 50 či 100 metrech střídají v přesném pořadí: motýlek, znak, prsa a volný styl. Štafetové závody se plavou na tratích 4x100 a 4x200 metrů stejně jako štafetové polohové závody, kde pořadí jednotlivých stylů je: znak, prsa, motýlek a volný styl. Znak je zde zařazen na začátek kvůli startu z vody.

Dlouhé tratě se odehrávají v bazénech olympijských rozměrů, které jsou 50 m dlouhé a mají 8 drah, širokých 2,3 m. Krátké tratě se plavou v bazénech 25 m dlouhých. Mistrovství světa se konají každý rok dvě - v krátkém a dlouhém bazénu. Plavecké soutěže na olympiádě se odehrávají pouze v dlouhém bazénu, který je postaven přesně podle daných rozměrů. Při všech soutěžích závodníci skáčou ze startovních bloků, s výjimkou znaku, kdy se závod začíná z bazénu. Čas se měří elektronicky na setinu sekundy dotykem elektronických podložek v cíli (většinou dotykové desky značky Omega). Závodníci musejí zůstat na svých drahách, označených na hladině "lany" (v plavecké terminologii zkrátka dráhami). Nad hladinou visí lano s vlajkami ve vzdálenosti 5 m od obou čelních stěn bazénu pro závodníky, kteří plavou znak.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 15.02.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
PlaváníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­