ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.63
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Papež František

Jorge Mario Bergoglio, známý jako Jeho Svatost papež František, je 265. nástupce svatého Petra, biskup římský a suverén státu Vatikán. Stal se teprve druhým mimoevropským papežem (po svatém Řehoři III., jenž pocházel ze Sýrie) a historicky prvním pocházejícím z Ameriky. Neproslul však pouze touto kuriózní odchylkou od svých předchůdců, ale především svou nebývalou skromností, laskavostí a milosrdenstvím. A právě proto získal srdce lidí po celém světě.

Narodil se 17. prosince roku 1936 v hlavním městě Argentiny Buenos Aires do chudé rodiny italských imigrantů. Otec pracoval na železnici a matka zůstala v domácnosti, celkem měli pět dětí.
Vystudoval chemii na střední průmyslové škole, avšak v jednadvaceti vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova, kde svůj život zasvětil studiu filosofie, teologie a sociálních věd a získal titul profesora teologie.

Na kněze byl vysvěcen 13. prosince 1969, v letech 1972-1973 působil jako novicmistr a později od roku 1980-1986 zastával funkci rektora na Colegio Máximo de San Miguel a tamější filozofické a teologické fakultě.
20. května 1992 ho kardinál Antonia Quarracina jmenoval biskupem Aucy a pomocným biskupem v Buenos Aires.
Roku 1998 se stal arcibiskupem Buenos Aires a argentinským primasem a od roku 2001 také kardinálem.
Zvolen papežem byl 13. března 2013 v pátém kole (skrutiniu).

Již jsem se zmínila, že asi nejvýraznější z jeho mnoha ceněných vlastností je skromnost. Nepotrpí si na jízdu papamobilem, často odmítá drahé dary od různých prestižních společností a stravuje se velice střídmě. Jak říká: "Každý člověk, který podlehne sebestředné marnivosti, skrývá v sobě velkou bídu."

Je nedostižným vzorem pro nás všechny po veškerých stránkách lidského snažení i ducha. Z tohoto důvodu jsem o něm dnes psala, protože jestli si někdo zaslouží uznání a obdiv, i když po tom ani trochu netouží, tak právě papež František!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Inka219, 01.06.2014

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Papež FrantišekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­