ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.33
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Orientační běh

Orientační běh (OB) je sport založený na schopnosti orientace. Závodník potřebuje buzolu a mapu, kterou obdrží na startu. Tyto mapy jsou jiné než běžné turistické, najdeme na nich mnohem podrobnější značky jako například výrazný strom nebo vývrat. Obsahují také libovolné množství kontrolních stanovišť, takzvaných kontrol, které musí závodník oběhnout v co nejkratším čase.

Orienteering control point

Dříve byly na kontrolách zavěšené kleštičky a těmi pak běžec vyrazil určitý znak do závodní kartičky. Dnes se používá moderní systém ražení, kdy se elektronický čip vkládá do krabičky připevněné na každé kontrole.

Tratě jsou většinou připraveny v různé obtížnosti v závislosti na věku nebo pohlaví závodníků. Obtížnost se určuje délkou, převýšením nebo umístěním kontroly - například je snazší nalézt kontrolu na asfaltové cestě než uprostřed neprostupného lesa.

Orientační běh se již dostal do spousty odlišných sportů, takže dnes nerozlišujeme pouze klasickou běžeckou variantu, ale i lyžařský orientační běh (LOB) na běžkách, variantu pro horská kola (MTBO) nebo závod pro tělesně postižené (Trail orienteering).
Zvláště oblíbenou variantou je sprint, kde jde hlavně o rychlý běh a rozhodování. Například to, z jaké strany oběhnete dům, může znamenat rozdíl mezi prvním nebo pátým místem. Trať je o dost kratší a není dobrá pro vytrvalostní běžce.

Ve všech variantách se tradičně závodí ve štafetách s hromadným startem. Aby se smazala nespravedlnost mezi těmi, kteří kontroly vážně hledají a těmi, kteří se pouze drží, jsou zde nějaké kontroly takzvaně "farstovány" - leží blízko sebe, ale každá trochu jinde.

Orientační běh vznikl ve Skandinávii, přesněji v norském Oslu, kde proběhl první závod. Odtud se pak rychle šířil po Evropě, včetně České republiky, a své zastánce má i v Severní Americe, Austrálii a Japonsku. Z důvodu náročnosti pořádání tohoto atraktivního sportu ještě nebyl zařazen jako disciplína na olympijských hrách, ale jeho obliba mezi lidmi stále roste. Dnes se mu věnuje zhruba milion lidí v 68 státech světa.


ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ajka Stará, 31.01.2016

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Orientační běhMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­