ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Ohrožení mokřadů

Mokřadní ekosystémy - řeky, potoky, jezera, rybníky a močály - jsou ohrožené. Dnes pokrývají mokřady kolem 6 % zemského povrchu a stále se zmenšují.

Vysoušení mokřadů se může zdát bezvýznamné, ale přináší užitek. Vysušené močály vytvoří úrodnou zemědělskou půdu a zmenší rozmnožovací území pro škodlivý hmyz, například komáry. Přehrazováním řek se vytvářejí zásoby vody a zdroje elektrické energie. Ale příliš mnoho změn vodních systémů přináší pohromy.

Asuánská přehrada na horním Nilu, naplno spuštěná v sedmdesátých letech minulého století, zlepšila regulaci vodního toku a poskytuje elektřinu. Avšak tradiční úrodnost nilského údolí závisela na sto milionech tun náplav, usazovaných každé jaro, kdy se řeka rozlévala. Náplavy se nyní usazují do umělého Násirova jezera, což nutí zemědělce na dolním toku spoléhat na umělé hnojení a také okrádá místní cihláře o suroviny. Kolem 35 % obdělávané půdy Egypta je dnes ohroženo zasolením. Kvůli nedostatku živin se zmenšují hejna ryb ve východním Středomoří, jelikož delta Nilu průběžně podléhá erozi.
Schizostomiáza - onemocnění běžné v nově zavlažovaných územích, se explozivně šíří a způsobuje vysílení a smrt. V roce 1990 jím bylo napadeno mezi pěti až šesti miliony lidí.

Přežívající mokřady jsou nejčastěji ničeny inženýrskými zásahy; eutrofizací, kdy se v půdě hromadí živiny a způsobují mohutný růst řas, jež znemožňují život ostatních rostlin; znečišťováním odpadky a jedovatými průmyslovými odpady nebo termálním znečištěním vodou používanou k ohřívání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 06.03.2013

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ohrožení mokřadůMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­