ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Ohrožené jazyky

Na světě existuje asi 5000 jazyků. Mnoho z nich jsou jazyky mrtvé neboli již nepoužívané, například etruština, krétština, iberština a galština. Během posledních dvou set let se zrychlila redukce užívaných jazyků a mnoho z nich vymizelo. Platí to zejména o domorodých jazycích; téměř o všech amerických a australských, kde jazyk kolonistů vyhladil původní jazyky. Mnoho dalších jazyků potkává podobný osud.

Značná část kulturního dědictví umírá spolu s jazykem. Nejvážnějším problémem pro jazyk je vliv vnější, mnohem mocnější skupiny lidí, kteří mluví jinou řečí. Australské domorodé a původní americké jazyky vymizely vinou politického a kulturního útlaku stejně jako mnohé minoritní jazyky v Číně, Africe, bývalém SSSR, na Nové Guineji (zvl. papuánské jazyky), a dokonce i v Evropě. Když jazyk vystřídá jiný, jazyková identita národa přežívá pouze v lokálním dialektu slov a akcentu.

V současnosti má Afrika a Asie velký počet "živých" domorodých jazyků. Avšak minoritní jazyky a nářečí jsou v mnoha částech Afriky trvale ohroženy, především úředními jazyky: zejména angličtinou, která zde plně uplatňuje svá práva světového jazyka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 16.03.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ohrožené jazykyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­