ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.50
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Očkování

Při získávání specifické imunity se u člověka vyvíjejí příznaky nemoci. Avšak některým infekcím lze předcházet umělým navozením získané imunity. Toho se dosahuje pomocí podání očkovací látky vyrobené z mrtvých nebo oslabených mikroorganismů, které již nemohou vyvolat chorobu. Pokud je vakcína vpravena do kůže nebo krevního oběhu (nebo spolknuta jako u vakcíny proti dětské obrně), stimuluje lymfocyty B k tvorbě protilátek, ale nezpůsobí žádné zvláštní příznaky choroby. Je-li poté tělo napadeno skutečnými choroboplodnými mikroorganismy, je už chráněno před rozvojem infekce, neboť jeho paměťové buňky začnou hned tvořit protilátky. Někdy je nutné opakovat očkování s určitým časovým odstupem, aby byla zjištěna dostatečně aktivní imunita. Existují už i očkovací látky proti mnoha dříve nebezpečným chorobám, například dětské obrně, spalničkám a záškrtu. Očkovací programy pro děti vymýtily většinu dětských chorob, proti kterým chrání i v dospělosti. Očkování je vhodné i pro ty, kdo cestují do exotických zemí, kde by pro ně mohly být smrtelné choroby, s nimiž se dosud nesetkali.

Někdy může injekce protilátky (sérum) z jiného zdroje zachránit tělo, do něhož je vpravena, aniž ovšem stimuluje imunitní systém. Tomuto postupu se říká pasivní očkování a používá se k okamžité ochraně, pokud by nemoc mohla pacienta zabít ještě před tím, než by se rozvinula jeho aktivní imunita. Příkladem je gama globulin podávaný proti žloutence typu A, antitoxin proti tetanu a injekce proti vzteklině.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 14.03.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
OčkováníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­