ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.33
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Národní park Petrified Forest (Zkamenělý les)

  • místo: Arizonská poušť, Arizona, USA
  • rozloha: 380 km2
  • datum založení: 31. 7. 1909

Místo, kde leží více jak tisíce kmenů stromů připomínajících drahokamy. Po milionech let jsou již všechny stromy z kamene, avšak působí jako přesné napodobeniny původních živých stromů.

Asi před 200 miliony let ležela celá oblast národního parku v rozsáhlé zaplavované bažinaté pláni s porosty mohutných jehličnatých a jiných stromů. Odumřelé kmeny, popadané při povodních, zůstaly pod vrstvou bahna, písku a popela. Postupně oxid křemičitý z popela prosákl z podzemních vod do dřeva a došlo k petrifikaci neboli zkamenění. Pozdější větrná a vodní eroze a také zdvihy zemské kůry způsobily návrat kmenů na povrch.

Zkamenělé kmeny mohou mít škálu nejrůznějších barev a pokud byly přítomny i oxidy kovů, vznikly barevné polodrahokamy, jako jsou ametyst, achát, jaspis. Tyto zkameněliny jsou soustředěny hlavně na pěti místech, které jsou pojmenované podle převládající barvy nebo složení: Modrá pláň, Křišťálový les, Duhový les, Černý les či Jaspisový les.

Ačkoliv zde spadne jen 23 cm srážek za rok, i přesto je kvůli silným bouřím odsud odneseno až 25 mm zvětralin ročně.

Lze říct, že zkamenělý les je přímý svědek dob, kdy se po Zemi pohybovali veleještěři.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Friily, 27.03.2013

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Národní park Petrified Forest (Zkamenělý les)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­