ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.10
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Národní lesní park Zhangjiajie

Zhangjiajie (湖南张家界国家森林公园) je národní park nacházející se v Číně. Své jméno dostal podle názvu malé vesnice na jeho hranici, která je nyní oblíbenou turistickou atrakcí. Název Zhangjiajie lze i přeložit - Zhang je běžné příjmení v Číně, Jia může být přeloženo jako "rodina" a Jie jako "domovská země". Jeden turistický průvodce píše, že jméno mohlo být zvoleno tak, aby předalo myšlenku nebo dojem "otevřít rodinné dveře", tedy přivítat okolní svět, ale to není lokálně přijatý a přímo přeložený význam tohoto jména.

V roce 1982 byl uznán jako první národní lesní park Číny. Zhangjiajie je součástí mnohem větší oblasti Wulingyuan s rozlohou 397,5 km2. Roku 1992 byl Wulingyuan oficiálně zapsán na listinu světového dědictví UNESCO.

Velká část zvětrávání, která vytváří zajímavé pilíře v parku, je důsledkem rozšiřování ledu v zimě a rostlin, které na pilířích rostou. Počasí je vlhké celoročně a v důsledku toho jsou zde listy rostlin velmi husté. Zvětralý materiál je odváděn především proudy.

Jeden z pilířů parku, který má výšku 1080 metrů, původně nazývaný Jižním nebeským pilířem nebo sloupem Qiankun, byl oficiálně přejmenován na Avatar Hallelujah Mountain (阿凡达-哈利路亚山), a to na počest filmu Avatar, který se zde natáčel.

Vyvýšený výtah Bailong byl otevřen veřejnosti v roce 2002. S 326 metry to je nejvyšší venkovní výtah na světě. Může přepravit návštěvníky přibližně za 1 minutu. Konstrukce se skládá ze tří samostatných skleněných výtahů, z nichž každý může nést až 50 osob najednou. Pokud běží tři výtahy současně, množství cestujících dosáhne 4000 za hodinu. Za výtah se platí 80 kuaiů (hovorový termín pro čínský juan), což je v přepočtu asi 260 Kč.

V parku jezdí autobusy zdarma, ale za všechnu další dopravu (např. lanovku nebo turistický vláček) se platí. Někdy si ale rádi připlatíte, neboť parkem vede mnoho turistických tras, z nichž některé mají klidně i až 8000 schodů.

V srpnu 2016 byl otevřen most Glass Bridge, nejdelší (430 m) a nejvyšší (300 m) pěší skleněný most na světě. Třináct dní po otevření byl most zavřený kvůli moc vysokému počtu návštěvníků. Dne 30. září 2016 byl znovu otevřen poté, co se upravila bezpečnostní opatření pro zacházení s velkým počtem turistů.

Na území celého parku roste přes 500 druhů dřevin, z nichž některé slouží k výrobě dekorativních předmětů, zatímco jiné se využívají v tradiční čínské medicíně. Mezi vzácné dřeviny patří například prehistorická davidie listenová (Davidia involucrata) nebo metasekvoj čínská (Metasequoia glyptostroboides), jež byla až do 50. let 20. století považována za vyhynulou.
Park je bohatý i na živočišné druhy. V potocích a jezírkách spatříte velemloky čínské a v jejich blízkosti luskouny. Nejpočetnější je ovšem populace makaků, na jejichž tlupy návštěvník narazí na mnoha místech.

Golden Whip Stream je velmi klidný potok dlouhý 7 km. Nachází se ve východní části parku a vtéká do řeky Li, jedné ze čtyř řek v provincii Hunan. Zde se společně vyskytují potoky, křišťálově čisté vodopády, exotické rostliny a vzácní živočichové.

Park je krásný po celý rok. Na jaře znovu ožívá a květiny jsou v plném rozkvětu, v létě je každodenně ozářen sluncem, na podzim září všemi barvami a v zimě je celý zasněžený. Nicméně, nejlepší čas na návštěvu je pozdní jaro, léto a na podzim. Během podzimu zde panuje mírné a příjemné počasí.

Pro ty, kteří mají rádi výšky, je možné si vybrat, zdali se prolétnete horkovzdušným balonem, vrtulníkem, rogalem či zvolíte volný pád, to vše samozřejmě za vysokou cenu. Stejně tak máte k dispozici i stánky s občerstvením.

U vstupu do parku musíte zaplatit předražené vstupné. Nejlevnější vstup platí na 3 dny, jako vstupenku dostanete plastovou čipovou kartičku, která je svázána s vaším otiskem prstu, aby se s nimi nemohlo obchodovat.

Většina cestovatelů se rozhodne zůstat v centru města Zhangjiajie nebo v oblasti Wulingyuan (hned vedle parku), protože se zde nachází velká spousta hotelů, a to od pětihvězdičkových až po levné hostely. Pokud chcete přečkat noc uvnitř parku, jsou zde za tímto účelem vybudovány malé hotely a penziony.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Klára, 09.04.2018

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Národní lesní park ZhangjiajieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­