ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Nánosníky

Představím zde nejběžnější varianty nánosníků, které se v našich oblastech používají.

Pravděpodobně nejčastěji používaným druhem nánosníku je ten anglický. Základem je běžný řemen, který se zapíná poměrně vysoko na nose koně. Pomáhá rozložit tlak mezi nosem a hubou, čímž šetří hubu koně. Příliš dotažený nánosník tlačí na stoličky, a tak si při nesprávném používání koně odnáší jizvičky nebo vředy. Tento problém je nejzávažnější u mladých koní, které mají stoličky o dost větší než koně dospělé.

Anglický kombinovaný nánosník je vlastně anglický nánosník s podpínacím řemínkem (zapíná se pod udidlem), který při přílišném utažení stlačuje nozdry a kůň tak nemůže volně dýchat.

Švédský nánosník se používá hlavně pro vyšší drezuru, kde je povinná uzda a zakázán kombinovaný nánosník. Zapíná se na kladkovém principu, čehož většinou lidé zneužívají. Neznamená to, že každý jezdec se švédským nánosníkem je tyran. Dá se totiž zapnout volně, aby mohl kůň hubu pootevřít.

Hannoverský nánosník je poměrně méně používaný než v dobách minulých, kdy se těšil mnohem větší oblibě. Tvoří ho jednoduchý řemínek vedený téměř rovně přes nos koně, uprostřed bývá širší a ke stranám se zužuje. Na obou stranách má kovové kroužky, k nimž je připevněn podbradní řemínek. Udidlo vyčnívá z huby nad podbradním řemínkem. U tohoto typu též hrozí omezení dýchání při přílišném dotažení. Nespornou výhodou však je, že netlačí koni na stoličky.

Dalším typem je mexický nánosník. Ten potkáme spíše ve skokovém než v drezurním jezdectví. I když tam není zakázán, "není zrovna v módě". Popruh jde po tváři koně šikmo, kříží se nahoře na nose, kde je vypodložen koženým prokluzujícím kolečkem, jež často bývá podloženo beránkem. Na stoličky koně netlačí, je výborný pro koně, kteří se naučili proti nánosníku bojovat otevřením čelisti - kůň se zde nemá o co opřít, proti čemu bojovat.

Tím plejáda nánosníků rozhodně nekončí - jde však v našem prostředí o nejběžnější typy. Závěrem bych dodala, že je nejlepší poradit se s odborníkem, aby vám doporučil, jaký nánosník se pro vás a vašeho koně hodí nejvíce a jak ho správně dotáhnout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Camille, 30.06.2014

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
NánosníkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­