ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Michael Wittmann

Wittmann byl jedním z nejúspěšnějších tankových velitelů 2. světové války. Narodil se v bavorském Vogelthalu dne 22. 4. 1914. Vstoupil do pluku (později divize) Leibstandarte a u této jednotky zůstal až do své smrti. Bojoval v Polsku, poté v Nizozemsku, Francii, Řecku, Rusku a naposledy znovu ve Francii.

Počátkem roku 1943 Wittmann převzal na východní frontě svůj první tank Tiger. Tajemstvím jeho úspěchu byla trpělivost a pevné nervy - dokázal počkat na to, až se vyhlédnutá kořist co nejvíce přiblíží. Po skončení ofenzivy u Kurska měl Wittmann na svém kontě asi 38 tanků a 45 dělostřeleckých zbraní.

Jako velitel čety na východní frontě byl vyznamenán Rytířským křížem železného kříže. Na této frontě Wittmann zaznamenal většinu svých úspěchů. Dva týdny po vyznamenání Rytířským křížem převzal Dubové ratolesti, a stal se tak 380. laureátem tohoto vyznamenání.

V den vylodění Spojenců v Normandii 1. tankový sbor SS, k němuž patřila i Wittmannova divize Leibstandarte, rychle vyrazil vstříc invazním silám.
Během mohutných útoků proti Spojencům v oblasti Caen a Villers-Bocage Wittmann se svou posádkou dosáhli takřka neuvěřitelných výsledků. Wittmann využil bezstarostnosti, s jakou se přesouvala jedna britská jednotka, a v průběhu jediné akce zneškodnil veškeré její tanky a motorová vozidla. Za své bojové výkony obdržel jako 71. voják k Rytířskému kříži i Meče. V té době jeho bilance činila 138 zničených tanků a 132 dalších vozidel.

Wittmann zahynul i se svou tankovou posádkou 8. 8. 1944 poté, co jeho tank zasáhla letecká puma nebo střela jiného tanku, a to nedaleko Cramesnilu na jih od Caen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 31.05.2016

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Michael WittmannMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­