ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.91
Hodnoceno: 23x Prosím, ohodnoť práci

Meteorologická stanice Churáňov

Nadmořská výška: 1118 m n. m.
Adresa: MS Churáňov, Churáňov č.4, 384 73 p.Stachy

Churáňov byla původně malá horská šumavská víska, která po roce 1890 jako osada zanikla. Dnes se tu roztroušeně nacházejí rekreační objekty, prochází zde naučná stezka Churáňov.
V roce 1952 zde na Churáňově byla zřízena jedna z jedenácti meteorologických stanic v Čechách s mezinárodním kódem 11457.
Kromě běžných pozorování se tady měří například i rychlost větru, výška mraků, týdně radioaktivní spad a nově dopad globálního záření na Zemi.
Od roku 1953 je zde nepřetržitý provoz a základní měření se také provádí nepřetržitě.
Pro představu práce a měření meteorologické stanice Churáňov uvádím níže některé denní extrémy zde naměřené:

Charakteristika Hodnota Datum
Maximální teplota +34,2 C° 27.7.1983
Minimální teplota -32,6 C° 10.2.1956
Srážky 166,9 mm 27.6.1955

Churáňov - evropská bolidová síť
Na šumavském vrcholu Churáňov se nachází také jedna ze stanic české části Evropské bolidové sítě.
Základy tohoto unikátního vědeckého projektu byly položeny kolem roku 1950 Zdeňkem Ceplechou, pravidelné vícestaniční monitorování oblohy probíhá od podzimu roku 1963 až dodnes. Během provozu prošel celý systém řadou významných změn, například původně ručně ovládané kamery byly nahrazeny automatickými.
Českou část Evropské bolidové sítě provozuje Astronomický ústav Akademie věd České republiky v Ondřejově. Na projektu se podílí i řada nejrůznějších amatérů.
Fotografické monitorování noční oblohy je jedinou možností, jak sledovat a analyzovat přelety velmi jasných meteorů, takzvaných bolidů. Na Churáňově jsou umístěny i speciální spektrální kamery, pomocí nichž lze odhadnout chemické složení meteorů.
Česká část Evropské bolidové sítě se skládá z deseti observatoří, kterou jsou umístěné po celé republice. Spolu s kamerami na území Slovenska, Německa, Belgie, Švýcarska a Rakouska dosahuje plocha Evropské bolidové sítě jednoho milionu kilometru čtverečních. Každoročně se pořídí kolem deseti tisíc záběrů, kamery uloví přibližně padesát velmi jasných meteorů.
Česká část však jako jediná bez přestávky monitoruje výjimečné meteory již více než čtyřicet let. Tím se řadí mezi unikáty světové astronomie.

POUŽITÉ ZDROJE:

http://www.vondruska.cz/sumava/mista/krajina/
http://www.chmi.cz/meteo/opss/stanice.php?ukazatel=churanov
Encyklopedie Svět vědy a techniky

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: JK, 23.05.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Meteorologická stanice ChuráňovMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­