ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.10
Hodnoceno: 39x Prosím, ohodnoť práci

Marco Polo

Marco Polo se narodil v roce 1254 v Benátkách. V sedmnácti letech se vydal se svým otcem Nicolo a strýcem Matteem na východ. V roce 1274 byly v Pekingu přijati chánem Kublajem. V Číně setrvali sedmnáct let a Polo vstoupil do císařových služeb. Navštívil mnoho čínských provincií, zejména na jihozápadě země, a vykonával zde funkci inspektora. Tři roky byl dokonce správcem města Jang-čou. V roce 1292 získala jeho rodina povolení k návratu do vlasti. Přes Indočínu, Indonésii, Cejlon a Indii cestovali námořní cestou do Hormuzu v Perském zálivu. Odtud jeli po souši do Trapezuntu na Černém moři a po moři do Cařihradu. Do Benátek se vrátili roku 1295.
Marco Polo se zúčastnil bitvy, ve které se dostal do zajetí Janovanů, a do roku 1299 byl uvězněn. Okolnosti jeho zajetí jsou nejasné. Ve vězení vyprávěl příhody ze svých cest Rusticellovi z Pisy. Poté se vrátil zpět do Benátek a úspěšně se zabýval obchodem.
V letech 1310 až 1320 pracoval na své knize Milion, která měla vyjít v italštině. Text se ztratil zakrátko po překladu do latiny od Francesca Pipina. Latinská verze byla přeložena zpět do italštiny, je proto možné najít rozdíly mezi různými vydáními. Polo nezamýšlel vytvořit cestopis, nýbrž stručnou příručku obchodní geografie, kde by byly k nalezení různé rady a pokyny. Nezabývá se zde příliš sám sebou, jeho osobnost ustupuje do pozadí. Na poutavosti příběhu se zřejmě podílel jeho spoluvězeň Rusticell, kterého příliš nezajímaly obchodní souvislosti, a kladl Marcovi doplňující dotazy. Možná proto se v knize objevily i historické souvislosti, popisy přírody, zmínky o fauně a flóře. Příběh se tak stal přístupným pro daleko širší publikum, než bylo původně zamýšleno.
Zemřel 8. ledna 1324 a z tohoto dne je zachována jeho závěť.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 29.05.2008

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Marco PoloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­