ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

    Ceska posta
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Kurt Meyer

Meyer se stal jedním z nejmladších generálů Waffen-SS. Narodil se v Jerxheimu dne 23. 12. 1910, původně sloužil u meklenburské policie. V roce 1934 vstoupil do pluku Leibstandarte. S jednotkou bojoval v Polsku a Francii.

Divize Leibstandarte mířila počátkem roku 1941 přes Jugoslávii do Řecka. Vynikající Meyerovo velení zajistilo Němcům porážku řeckého odporu u jezera Castoria. Meyer šel vždy v čele své průzkumné jednotky a později i v čele divize. Svými smělými akcemi si již v prvních dnech války vysloužil přezdívku "Panzermeyer" a "Schnell Meyer". Obdržel vyznamenání Rytířský kříž železného kříže.

Při vpádu do SSSR Meyer řídil průzkumný oddíl. Svým mužům velel u Umaně, Chersonu, Prikopu, Taganrogu a u Rostova. Uznáním za jeho výkony mu bylo udělení Dubových ratolestí, jichž se stal 195. příjemcem.

V roce 1943 "Panzermeyer", jak se mu tehdy již běžně říkalo, převzal velení svého vlastního pluku v rámci 12. tankové divize SS-Hitlerjugend. Když byl velitel divize SS-Brigadeführer Fritz Witt 14. 6. 1944 zabit na bojišti spojeneckou námořní palbou, Meyer převzal velení. Se zbylými muži se marně snažil zastavit postup invazních vojsk Spojenců. Za své velení obdržel Dubové listy s meči.

Již jako generálmajor SS byl 7. 9. 1944 vážně zraněn a 17. 11. 1944 zajat u Amiensu belgickými partyzány. Meyer by byl raději na místě zabit, takto však byl vyslýchán Američany, kteří ho nakonec předali Britům.

Po válce Meyera postavili před kanadský soud v Aurichu a soudili za válečné zločiny (jeho podřízení vojáci v Normandii zavraždili kanadské zajatce). Odsoudili ho k trestu smrti zastřelením. Rozsudek byl změněn na trest doživotí. Meyer byl převezen do Kanady. O několik let později ho přesunuli zpět do Německa, definitivě byl Meyer, po mnoha odvoláních, propuštěn z vězení 7. 9. 1954. Jeho zdravotní stav se zhoršil v důsledku zranění utrpěných ve válce. Při oslavě svých 51. narozenin dostal těžký infarkt, jenž se stal příčinou jeho smrti.

Zemřel 23. 12. 1960 v Hagenu ve Vestfálsku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 31.05.2016

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kurt MeyerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­