ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Kapitalistická a plánovaná ekonomika

Ve většině zemí existuje kapitalistický ekonomický systém.
Kapitalismus je založen na principu soukromého vlastnictví zdrojů, kterých se používá k výrobě zboží a poskytování služeb; slovo kapitalismus bylo odvozeno od slova kapitál, které označuje zdroje (budovy, zařízení, peníze). Kapitalismus, nazývaný též volné podnikání, se zaměřuje na jednotlivce a propaguje zásadu "pomoz si sám". Jednotlivci jsou povzbuzováni k tomu, aby rozvíjeli své hospodářské činnosti nezávisle na vládních intervencích.
Kapitalistická ekonomika si vystačí s velmi omezeným plánováním. Jednotlivci a podniky dělají vlastní ekonomická rozhodnutí na základě nabídky a poptávky, zisku a konkurence. Jednotlivci jsou označováni za spotřebitele.

V kapitalistickém systému je hlavní motivací zisk. Dobře fungující firmy, které přitahují poptávku a udržují nízké náklady, mohou dosáhnout značného zisku, zvýšit hodnotu svého jmění a rozšířit se do nových oblastí. Konkurence mezi podniky pomáhá udržet efektivnost uvnitř firem.

Na zcela opačném základě než kapitalistické ekonomiky fungují plánované ekonomiky. Zakládají se na principu státního vlastnictví a kontroly všech nebo téměř všech podniků, většinu pracovníků tvoří státní zaměstnanci. Státní plánovači rozhodují o tom, co a v jakém množství má být vyrobeno, a také stanovují ceny za zboží a služby.

V plánované ekonomice obvykle neexistuje soukromé vlastnictví, ale jeho působnost je striktně omezena a tento typ vlastnictví není podporován.

Plánovací systém má své výhody. Vlády se mohou pohotově zaměřit na oblasti, které je potřeba rozvíjet, a lidé a zdroje mohou bát snadněji převedeny do jiných odvětví než v systému volného trhu. Nedostatek konkurence, hnací síly ostatních ekonomických systémů, může však vést k neefektivnosti. V posledních letech zavádí mnoho zemí s plánovanou ekonomikou prvky volného podnikání, aby podpořily další hospodářský růst. Plánované hospodářství je typickým znakem komunistických států.

Existují však ještě ekonomiky, které mají prvky vládní kontroly, ale obecně se drží kapitalistických principů. Ekonomika funguje z větší části jako kapitalistický systém, ale některá důležitá průmyslová odvětví jsou vlastněna a řízena státem. Odvětví, která jsou pod vládní správou, obvykle zahrnují veřejné služby - plyn, elektřinu, vodu - a také dopravu.

Většina zemí se smíšenou ekonomikou má demokratický systém vlády. Lidé volí vládu a tím určují, do jaké míry má stát zasahovat do ekonomiky. Politický systém, jenž uplatňuje principy smíšené ekonomiky, se nazývá demokratický socialismus.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 02.05.2013

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kapitalistická a plánovaná ekonomikaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­