ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.67
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Josef Mengele

Dr. med. Dr. phil. Josef Mengele se narodil 16. března 1911 v německém Günzburgu v Bavorsku jako nejstarší ze tří synů Karla Mengeleho a jeho ženy Walburgy, dobře situované rodiny průmyslníků.

V roce 1931, ve věku 20 let, vstoupil do organizace Stahlhelm, roku 1933 do SA. Do NSDAP byl přijat roku 1937. O rok později rozmnožil řady SS a v období 1938-1939 sloužil tři měsíce (zkrácená vojenská služba) u horských jednotek Gebirgsjäger.
Roku 1940 byl zařazen do rezervního lékařského sboru a následující tři roky sloužil u jednotek Waffen-SS.

V roce 1942 byl na východní frontě zraněn a prohlášen neschopným frontové služby ze zdravotních důvodů. Za statečnost prokázanou tváří v tvář nepříteli byl povýšen na kapitána. Dobrovolně se přihlásil k službě v koncentračních táborech a byl poslán do vyhlazovacího tábora Osvětim (Auschwitz). 24. května 1943 se zde stal šéflékařem.
Během svého jednadvaceti měsíčního působení v Osvětimi získal neblahou proslulost jako Anděl smrti.

Když vlaky dopravovaly nové transporty vězňů do tábora Osvětim II-Březinka (Auschwitz II-Birkenau), Mengele často čekal na nástupišti a osobně vybíral vězně vhodné k práci, k experimentům a ty, kteří šli okamžitě do plynových komor. Po Osvětimi pracoval v zajateckém pracovním táboře Gross-Rosen, odkud uprchl před Spojenci. Krátkou dobu strávil v Mauthausenu a brzy poté, přestrojen za řadového vojáka, byl zajat. Byl zadržován nedaleko Mnichova a propuštěn Spojenci, kteří neměli tušení, o koho se ve skutečnosti jedná.

Roku 1949 odcestoval do Argentiny, stejně jako řada dalších nacistů, ale stěhoval se ze země do země ve snaze vyhnout se zatčení. Rozvedl se se svou ženou Irenou a v roce 1958 si vzal Marthu, vdovu po svém bratru Karlovi. Ta se se svým synem později připojila k Mengelemu v Argentině. Přes mezinárodní úsilí se ho ale nikdy nepodařilo dopadnout. Žil pod různými falešnými jmény v Paraguayi a Brazílii až do své smrti v roce 1979, kdy dostal infarkt při koupání v Atlantiku a utopil se.

Lovci nacistů mu přišli na stopu až v polovině osmdesátých let. Roku 1992 test DNA kostí prokázal jeho pravou identitu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.09.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Josef MengeleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­