ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Joachim Peiper

Peiper se narodil v Berlíně-Wilmersdorfu dne 30. 1. 1915 jako syn armádního důstojníka. V roce 1936, po dvouletém studiu na důstojnické škole SS v Brunswicku, vstoupil do pluku Leibstandarte. Roku 1938 chvíli sloužil jako Himmlerův pobočník.

Když vypukla válka, zúčastnil se tažení v západní Evropě spolu s motorizovaným plukem Leibstandarte. Poté bojoval na východní frontě, kde se stal velitelem 3. praporu 2. pluku pancéřových granátníků SS divize Leibstandarte. Za odvahu, kterou projevil v bojích u Charkova, získal 9. 3. 1943 vyznamenání Rytířský kříž železného kříže.

Na podzim 1943 Peiper převzal velení 1. tankového pluku divize Leibstandarte. Za působení v této funkci byl odměněn jako 377. laureát Dubovými ratolestmi k rytířskému kříži. Jeho divize následně zamířila na západní frontu. V průběhu ústupových bojů, které němečtí vojáci sváděli s invazními jednotkami Spojenců, Peiper obdržel jako 119. v pořadí vyznamenání Meče k rytířskému kříži.

Během ofenzivy v Ardenách Peiperova jednotka u jedné křižovatky v belgickém městečku Malmédy zastřelila velký počet amerických vojáků. Došlo k incidentu, jehož okolnosti se dodnes nepodařilo spolehlivě vysvětlit, jisté je, že 71 odzbrojených amerických vojáků bylo bezohledně zabito.

Po válce velitelé odpovědní za tento případ stanuli před soudem v Dachau, kde čelili obvinění ze spáchání válečných zločinů. Peiper si vyslechl rozsudek trestu smrti. Díky energickému jednání majora Everetta, amerického poradce obžaloby, nebyl nakonec tento přísný rozsudek vykonán. Peiperovi byl roku 1948 jeho trest změněn na doživotní vězení. 22. 12. 1956 byl pak dokonce propuštěn z věznice v Landsbergu. Změnil si jméno a usadil se s manželkou ve Francii.

14. 7. 1976 byl na francouzský státní svátek brutálně zavražděn, pravděpodobně bývalými příslušníky francouzského odboje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 31.05.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Joachim PeiperMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­