ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

    Ceska posta
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Hospodářská globalizace

Během posledních padesáti let se hospodářství postupně globalizovalo. Státní hranice se stávaly stále méně významnou bariérou pro pohyb zboží a služeb, mezinárodní obchod se stal důležitějším než obchod na území jednoho státu. V současné době se konkurenční boj v mnoha průmyslových odvětvích odehrává na mezinárodní úrovni. Tento vývoj byl umožněn technickým pokrokem zejména v oblasti spojů a dopravy.

V tradičním pojetí byla mezinárodní firma vnímána jako firma bez domovského státu, fungující na mezinárodním poli. Ředitelství těchto firem však zůstávalo v zemích jejich původu a zisk z továren a závodů, které byly umístěny v jiných zemích, se často vracel do původního podniku.

V dnešní době vzniká nový typ globální společnosti. Tyto podniky nemají základnu v jedné zemi, ale jsou skutečně mezinárodní. Akcionáři jsou mezinárodní, podobně jako pracovní síla. Jako příklad nových bezstátních firem lze uvést Asea Brown Boveri (ABB), ICI, Philips a SmithKline Beecham. ABB je společnost, která nejvíce pokročila do bezstátního světa. Původně švédská firma přestěhovala své ředitelství ze Stockholmu do Curychu (zeměpisné centrum Evropy), její ředitelé jsou Švédové, Švýcaři a Němci, obchoduje v angličtině a účty jsou vedeny v amerických dolarech. Padesát procent akcionářů nejsou Švédové. V současnosti na mezinárodním poli operují ponejvíce evropské firmy.

Ke skutečné globalizaci nás však čeká ještě dlouhá cesta. Mnoho akcionářů stále pochází ze země původu firmy a mnoho mezinárodních firem stále prodává a vyrábí zboží pro konkrétní národní trhy. Vezmeme-li v úvahu rozmanitost světových kultur, může se dát nepravděpodobné, že by větší počet výrobků byl určen pro globální trh - ale společnosti vlastněné lidmi z různých států se jistě časem stanou normou.

Pokrok v telekomunikační technice a počítačové technologii má v poslední době nesmírný vliv, zejména díky šíření Internetu. Ten tvoří mezinárodní počítačovou síť, která může spojit obchody přímo se zákazníky po celém světě, a umožňuje nákup a prodej přes počítačový terminál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 03.05.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hospodářská globalizaceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­