ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Horniny

Náš svět se skládá z hornin a nerostů. Často mají krásné barvy a tvary. Stačí se dívat kolem sebe a najdeme ve svém okolí zajímavé kameny.

Žula je velmi pevná hornina, která ztuhla pod zemským povrchem bez přístupu vzduchu. Jako každá hornina je tvořena ze zrn minerálů, neboli nerostů, které se dají pozorovat pouhým okem. Na vzorku žuly můžete vidět šedě zabarvený křemen, černé kousky slídy a bílé živce. Všechny minerály jsou chemické sloučeniny. Slída se skládá z hliníku, draslíku a křemíku. Živec obsahuje hlavně hliník a křemík. Křemen je mimořádně tvrdá sloučenina křemíku a kyslíku.

Země vznikla asi před 4,6 miliardami let. Horniny, které ji tvoří, jsou mladší. Některé se během geologických dob roztavily a chladnutím opět ztuhly, jiné se měnily vlivem tlaku a teplot. Tyto neustálé změny věčně vytvářejí ze starých hornin nové.

Různobarevné kameny vznikly v prostředí, ve kterém byly původní horniny stlačované a tavené za vysokého tlaku a teploty, až se částečně roztavily a promíchaly.

Horniny a nerosty se skládají z miliónů částic nazývaných molekuly. Jsou-li molekuly pravidelně uspořádány, je hornina tvrdá a pevná. Horniny tvořené neuspořádanými molekulami jsou měkké a drolivé, například břidlice se dají lehce štěpit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Monika Zik., 31.05.2012

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
HorninyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­