ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.27
Hodnoceno: 26x Prosím, ohodnoť práci

Ganymed (měsíc)


OSNOVA:

I. Úvod:a) Základní informace
II. Stať:a) Původ a objev
b) Povrch
c) Atmosféra a složení
d) Výzkum
III. Závěr:a) Zajímavé kosmické těleso


Ganymed (oficiálně Ganymede) představuje největší měsíc z těles obíhajících kolem planety Jupiter. Ve velikosti předběhl i Titan, měsíc planety Saturn, a Merkur. Jeho průměr činí 5.262 km, hmotnost 1,48 . 1023 kg. Vzdálenost od Jupiteru se uvádí 1.070.000 kilometrů a planetu oběhne za 7,15 pozemského dne.

Původ jeho názvu nalezneme v řecké mytologii. Jako jediný Jupiterův měsíc byl pojmenován podle příslušníka mužského pohlaví - jeho jmenovec udržoval milostný vztah s Diem a bohům servíroval potraviny. Jeho objev je přisuzován italskému vědci Galileu Galileimu, proto byla skupina měsíců Ganymed, Io, Europa a Callisto nazvána jako Galileovské měsíce.

Povrch můžeme rozdělit na dvě rozdílná pásma. Jedno z nich je tmavé a geologicky velmi staré a obsahuje velké množství kráterů způsobených dopady kosmických těles. Druhé z nich vypadá světleji a jeho povrch je značně deformován. Vzhled obou oblastí se vztahuje k tektonické činnosti. Na jeho povrchu není příliš teplo, teploty se pohybují mezi -183°C a -113°C.

První náznaky přítomnosti atmosféry spadají do roku 1972. Hubbleův kosmický teleskop odhalil existenci extrémně slabé kyslíkové atmosféry. Nedávno zde byl také objeven ozon. Složení předpokládá přítomnost skalnatého jádra, jehož kůru tvoří led. Jádro může představovat až polovinu průměru měsíce.

Ke zkoumání měsíce byly použity snímky ze sondy Voyager. Jeho čtyři vrstvy byly určeny na základě měření gravitačního pole a teoretickou analýzou, která používá známé hmotnosti, velikosti a hustoty.

Ganymed je bezesporu zajímavým měsícem se složitou geologickou historií a poutavým původem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 10.11.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ganymed (měsíc)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­