ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Franklin Delano Roosevelt

Franklin Delano Roosevelt se narodil 30. 1. 1882 v Hyde Parku v americkém státě New York jako jediné dítě padesáti čtyřletého otce a dvaceti osmileté matky.
Oba rodiče, James Roosevelt s holandskými kořeny a Sara Anna Delanová s francouzskými předky, pocházeli z bohatých rodin, dědeček z matčiny strany nadělal jmění obchodem s opiem v Číně. Franklin vyrůstal pod majetnickým matčiným vlivem, díky častému cestování do Evropy mluvil skvěle německy a francouzsky, naučil se jezdit na koni, střílet, veslovat, hrál pólo i tenis.

Na biskupské škole Franklina velmi ovlivnil tamní ředitel, který hlásal křesťanskou povinnost pomáhat ubohým a nabádal žáky ke vstupu do veřejných služeb. Když byl Franklin na univerzitní přípravce na Harvardu, stal se prezidentem Spojených států jeho příbuzný Theodore Roosevelt (27. prezident Spojených států amerických), jehož energetický vůdcovský styl a reformní nadšení Franklina nadchly a staly se jakýmsi modelem pro jeho pozdější vlastní politiku.

Na bratrancově recepci v Bílém domě potkal později dvacetiletý Franklin o dva roky mladší Annu Eleanor Rooseveltovou, Theodorovu neteř, se kterou se po třech letech oženil.

Po svatbě začal Franklin studovat práva, ale když po dvou letech složil státní advokátní zkoušky, nečekal na promoci a přešel do praxe. Brzy ho však zlákala politika, v osmadvaceti se stal newyorským senátorem za demokracii, tři roky nato byl dokonce jmenován i náměstkem ministra námořnictví. V této funkci přetrval celou první světovou válku a velice se osvědčil, proto jej v osmatřiceti nominovali jako kandidáta na viceprezidenta. Jenže Franklin s prezidentským kandidátem Coxem utrpěli těžkou porážku, republikáni ovládli Bílý dům na dalších dvanáct let.

Krátce poté devětatřicetiletý Franklin na rodinné dovolené u moře onemocněl obrnou, od pasu dolů trvale ochrnul. Dalších několik let strávil bojem s chorobou, přestěhoval se do termálních lázní Warm Springs v Georgii a postupně ochrnutí silou vůle překonával. Nakonec dokázal s pomocí holi a výztuží stát, přesto se už poté spíše pohyboval jen na invalidním vozíku.

Ve čtyřiceti šesti letech se už Franklin cítil natolik dobře, že za demokraty kandidoval na guvernéra státu New York, těsně se mu povedlo vyhrát. Nedlouho poté vypukla krachem na newyorské burze hospodářská krize, Franklin začal posléze prosazovat reformy, jejichž úspěch ho vynesl v padesáti až do Bílého domu. Nezbytná hospodářská opatření, zaváděná dosud v rámci jediného státu, začal nyní Franklin prosazovat po celé Americe. Jeho program obnovy New Deal čili Nový úděl, začal zemi během čtyř let skutečně stavět na nohy, takže Franklinovo vítězství v dalších prezidentských volbách bylo už jasné (stal se 32. prezidentem Spojených států amerických).

Po vyřešení hospodářské krize přišla další rána, válka. Ačkoli Franklin stál proti Hitlerovi, nechtěl, aby Amerika šla do války. I tak naslouchal naléhání evropských osobností, zejména pak Einsteinovi, který napsal o jaderné hrozbě Třetí říše, Franklin pak ihned začal provádět jaderné výzkumy. Jakmile Japonci vtáhli Ameriku do války útokem na Pearl Harbor, byl opět tím přesvědčivým národním vůdcem jako za dob krize. Prezidentem zůstal po celou válku, to mu zřejmě moc ke zdraví nepřidalo.

Franklin Delano Roosevelt zemřel 12. 4. 1945 ve Warm Springs na mozkovou mrtvici jen necelý měsíc před koncem války v Evropě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Franklin Delano Roosevelt







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)