ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Euro od roku 2002 po současnost

Euro (€, EUR) je hlavní platidlo eurozóny a po americkém dolaru ($, USD) druhý nejdůležitější reprezentant ve světovém měnovém systému. Nejdůležitější institucí, kde se provádějí finanční transakce, je pak Evropská centrální banka, která sídlí v německém Frankfurtu nad Mohanem.
Euro začalo platit v devizové neboli virtuální podobě 1. ledna 1999, přičemž ve valutové podobě (mince a bankovky) bylo zavedeno do oběhu o tři roky později, tedy 1. ledna 2002. Euro tak nahradilo dříve používané měny ve státech eurozóny. [1]

Samozřejmě že na tuto měnu zapůsobily dvě velké hospodářské krize.
První krize postihla euro mezi lety 2007-2010. V té době docházelo k devalvaci eura. Devalvace eura je takový proces, při kterém musíme zaplatit za 1 euro větším počtem jednotek národní měny. To spustilo problémy firem s prodejem a vývozem do zahraničí. V lepším případě podniky musejí šetřit a propouštět zaměstnance. Z toho vyplývá, že roste nezaměstnanost, která byla v období krize jedna z nejvyšších. V horším případě firmy okamžitě krachují a podle mě se ani nesnaží udělat něco k zlepšení. A právě krachy podniků způsobují zpomalení nebo úplné zastavení růstu ekonomiky jednotlivých států. A to především ekonomika Francie, Itálie, Španělska a Portugalska.
Druhá krize postihla euro koncem roku 2011. Opět se opakují procesy jako v krizi minulé. Tentokrát se do velkých finančních problémů dostalo Řecko, Španělsko, Itálie a Portugalsko. Na to nejvíce doplatilo Německo, které musí spolu s ostatními státy půjčovat již dříve zmiňovaným státům obrovské sumy. Tato krize se dále prohlubuje a ani ekonomové neví, kdy se z toho euro dostane.

V současné době je euro oficiálním platidlem v 17 z 27 států Evropské unie (těchto 17 států tvoří již zmiňovanou eurozónu).
Myslím si, že zavedení společné měny bylo správné řešení. Podle mého názoru to bylo z důvodu, aby mohla Evropa lépe konkurovat na zahraničních trzích. I když si někteří lidé neustále stěžují, věřím, že v následujících letech změní názor.

POUŽITÉ ZDROJE:

[1] wikipedia.org - Euro

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Filip Blahník, 08.05.2012

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Euro od roku 2002 po současnostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­