ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.17
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Dostihový sport

Důkazy o koňských dostizích pocházejí už ze starého Egypta a jako sport se objevily na řeckých olympijských hrách roku 648 př.n.l.

Moderní dostihový sport má své kořeny v Anglii. Roku 1110 Jindřich I. koupil arabského hřebce. První organizované veřejné dostihy se konaly roku 1174 na koňském trhu ve Smithfieldu. V roce 1195 vypsal Richard I. peněžní odměnu pro vítěze v koňských dostizích mezi rytíři. Charles II. učinil z Newmarketu centrum dostihového sportu a během jeho vlády začal chov plnokrevníků. Všichni dnešní dostihoví koně pocházejí z mužské části ze tří hřebců přivezených do Anglie na začátku 18. století - tureckého Byerlyho, arabského Darleyho a berberského Godolphin. První steeplechase se podle některých pramenů konala roku 1752 v Irsku.

Dostihové vzdálenosti se stále měří v mílích a furlonzích (osmina míle). Dostihy se dělí na rovinné a překážkové.
Rovinné dostihy jsou pro koně dvouleté a starší s dráhami dlouhými od 5 furlongů (1 km) do 1,5 míle (2,4 km). Některé dráhy jsou dlouhé i přes dvě míle.
V překážkových dostizích soutěží koně staří tři a více let (2 až 3 míle) a na steeplechase závodí koně od čtyř let výš (4,5 míle).

V dostizích s handicapem koně nesou zatížení podle své předchozí zdatnosti. Jezdci se váží se sedlem, které má kapsy na dané zatížení. V dostizích bez handicapu mají mladí koně výhody v zatížení, pokud závodí v dostihu s nerozlišeným věkem koní. Mladé a starší klisny mají výhodu v zatížení před hřebci. Jezdečtí učňové mají také výhodu v zatížení.

Jezdci mají na sobě dres v barvách stáje, za kterou závodí, "národnost" vítěze závisí na tom, kde je trénován.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 07.02.2013

Ceska posta    
­­­­

Slohová práce Dostihový sport ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dostihový sportMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­