ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Co je to jugger

Již v roce 1989 se poprvé ve filmu, který se jmenuje Pozdrav od juggerů, objevují náznaky tohoto sportu. Tento film je postapokalyptický, kdy po zničení země putují krajinou skupiny bojovníků, kteří se navzájem utkávají v kruté hře nazvané jugger. Bojují tak o slávu a privilegia.

Jugger je tedy velice dynamický sport, jenž se hraje v týmech. Vždy proti sobě nastupují dvě družstva, přičemž každé se snaží dostat co nejvíce bodů tím, že jugg (= míč ve tvaru psí lebky) umisťují do hnízda (= branky). Pouze jeden hráč z pěti je tzv. qwik (= běžec), který může sahat na jugg a umisťovat jej do hnízda, zbylí 4 hráči-pompíři mají vypolstrované hole, takzvané pompy, jimiž šermují a snaží se tak zabránit protihráči ve skórování. Když je protihráč zasažen, musí si kleknout a počítat si 5 kamenů. 1 kámen = 1,5 sekundy a celá hra má 100 (někdy 80) kamenů, ty jsou signalizovány boucháním bubnu či jiným pronikavým zvukem.

Jeden juggerový zápas má 2 poločasy. Hráči se pohybují na hřišti, které má předepsané rozměry, jde o obdélník bez rohů a hraje se na přešlapy.

Zvláštní kapitolou tohoto sportu jsou pomůcky potřebné ke hře. Je možné si je podomácku hezky vyrobit z bambusových tyčí a z izolací používaných na vodovodní trubky - tyto nazýváme pompy. Existují tyto druhy: dlouhá pompa, krátká pompa, tyč a vatka. Poté je skvělé mít i štít a dosti zajímavá je také koule - řetěz, na jehož konci je pěnový míč. Nedílnou součástí hry je pak jugg a hnízdo, ale o těch už řeč byla.

Pravidla juggeru nám vysvětlují zásahové zóny, které jsou v podstatě všude na těle (jen ne na hlavě), dále střídání hráčů v poli, jak je to s blokováním soupeře, který klečí, nebo jak je to s kontaktem u qwiků. Ano, hádáte správně, že qwikové se mohou dostat do fyzického kontaktu mezi sebou; zde platí bezpečnost při hře. Z bezpečnostního hlediska je nutné dávat si pozor také na přepady, narážení v plné rychlosti do druhých, trhání řetězem apod.

Zapomínat by se nemělo ani na fair play: autor pravidel zde uvádí že jugger stojí i padá s férovým chováním všech hráčů. Zásahem stižený hráč si okamžitě kleká a počítá si svých pět kamenů. Sporné zásahy mohou nastat při zásahu do oblečení, které nejde cítit, zde přichází na řadu sudí, jehož rozhodnutí je konečné. Smíru lze dosáhnout také opakováním celého kola.

Jugger v České republice je spíše fanouškovskou záležitostí, ale já pevně věřím, že se již brzy rozšíří mezi sportovce i prostý lid. Jeho budoucnost vidím také ve školách a na univerzitách tělesné výchovy, u studentů rekreologie či zážitkové pedagogiky.

A teď již stačí zvolat jen 3-2-1-jugger!!! A hra může začít...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Co je to jugger







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)