ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

České památky zapsané v seznamu UNESCO

UNESCO je mezinárodní organizace pro výchovu, vědu a kulturu.
Zapsání památky nebo lokality na Seznam světového dědictví je pro každý stát velkou událostí. Jednotlivé státy se téměř předhánějí v předkládání nových památek. Zápisy do UNESCA jsou vždy velkou společenskou událostí.
V České republice je 12 památek, které byly zařazeny na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 1. V roce 1992 bylo do seznamu zapsáno historické jádro Prahy, které zobrazuje 1100 let vývoje města. Je plné věží, kostelů a chrámů, a proto se říká, že je Praha stověžatá.
 2. Ten samý rok bylo do seznamu zaevidováno také historické jádro Českého Krumlova, jež se rozvíjelo od 13. století podél řeky Vltavy. Také zde žil nejmocnější český panský rod, Rožmberkové.
 3. V roce 1992 bylo do seznamu přidáno i historické jádro Telče. Telč je jedno z našich nejkrásnějších měst, proto ho navštěvuje mnoho českých i zahraničních turistů.
 4. Roku 1994 byl do seznamu zapsán poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Je to jedinečné umělecké dílo. Založení kostela souviselo se svatořečením Jana Nepomuckého.
 5. Dále bylo do seznamu v roce 1995 zapsáno historické jádro Kutné Hory s kostelem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Kutná Hora je bývalé královské město a také se tu nachází velká naleziště stříbrné rudy.
 6. V roce 1996 se na seznam dostala i kulturní krajina Lednice-Valtice, která leží na hranici jižní Moravy a Dolního Rakouska. Je to rozsáhlý park, jenž byl budován především v 18. a 19. století.
 7. O dva roky později, tedy roku 1998, byly do seznamu přidány zahrady a zámek v Kroměříži. Na hradě, který byl později předělán na zámek, sídlili biskupové z Olomouce. Kroměříž také byla několikrát poničena náboženskými válkami.
 8. Ten samý rok se do seznamu UNESCO zapsala i vesnická památková rezervace Holašovice. Jedná se o unikátně dochovaný soubor hospodářských usedlostí. V průběhu 2. poloviny 20. století byla převážná většina staveb historického jádra obce postupně prohlášena za kulturní památky.
 9. Další památkou, která se dostala na Seznam světového dědictví, se stal v roce 1999 zámek v Litomyšli, který postavili v letech 1568-1581 pro Vratislava z Pernštejna.
 10. V historickém centru Olomouce stojí sloup Nejsvětější Trojice, jenž byl do seznamu zapsán v roce 2000. Má vysokou symbolickou hodnotu, protože reprezentuje hlubokou náboženskou víru a zároveň i občanskou hrdost.
 11. K dílům moderní světové architektury patří vila Tugendhat v Brně, která byla do seznamu přidána roku 2001.
 12. Zatím poslední českou památkou zapsanou do Seznamu světového dědictví je Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči, která do tohoto prestižního seznamu byla zapsána v roce 2003.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lukáš Koričanský, 10.01.2018

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
České památky zapsané v seznamu UNESCOMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­