ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.17
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Burza

Burza je organizované tržiště, kde makléři nakupují a prodávají cenné papíry (akcie, dluhopisy a obligace) v zastoupení svých klientů. Tržiště je přísně kontrolované a pouze členové mají právo obchodovat. Prodejem svých akcií na burze mohou podniky získat finance pro další investice.

Jednou z největších burz na světě je Tokijská burza cenných papírů, která byla otevřena v roce 1878. Burzy se srovnávají podle objemu obchodů, dolarové hodnoty směněných akcií, škály cenných papírů, s nimiž se obchoduje, a podle členů, kteří mají právo obchodovat. V současné době má téměř každý průmyslový stát burzu.

Historie burz začala v roce 1611 v Amsterodamu, kde se sešli obchodníci, aby si vyměnili akcie v Holandské východoindické společnosti. V roce 1773 byla poté, co se makléři přestěhovali z kaváren do místností v Sweeting's Alley, formálně založena Londýnská burza. Prvním organizovaným tržištěm v USA byla burza ve Filadelfii, která byla otevřena v roce 1790. Rychle následovala Wall Street v New Yorku, která byla otevřena v roce 1792.

Moderní burzy se díky novým technickým prostředkům dostaly z prostorového omezení budovy burzy. Dnes se obchodování provádí pomocí terminálů, jež jsou napojeny na počítačové systémy burzy. Londýnská burza disponuje systémem SEAQ - The Stock Exchange Automated Quotation system (burzovní systém automatických záznamů kursů). Americký systém se nazývá NASDAQ - National Association of Securities Dealers Automated Quotations (systém automatických záznamů kurzů národní společnosti obchodníků s cennými papíry). Tyto systémy umožňují makléřům využívat počítačový terminál při velké rychlosti, výsledkem je mnohem rychlejší reakce trhu na cokoli, co se děje na světových finančních trzích, než bylo možné kdykoli předtím.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 29.04.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
BurzaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­