ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.43
Hodnoceno: 23x Prosím, ohodnoť práci

Buddhismus

Buddha
Zakladatelem buddhismu byl Siddhártha Gautama, později nazvaný Buddhou (osvíceným), který žil v šestém století před Kristem. Buddha byl členem královské rodiny malé himalájské zemičky. Po svých devětadvacátých narozeninách se rozhodl odejít od rodiny. Deset let se toulal Indií, aby našel učitele, jenž by mu ukázal cestu, vyzkoušel jógická cvičení i nejpřísnější sebezapíravé odříkání. Toho však nenašel, což mu způsobilo tak obrovské zklamání, že chtěl radši zemřít. Sedl si pod fíkovník a vydržel tam bez jídla mnoho dní. A právě díky tomu dosáhl náhlého prozření, čili stal se Osvíceným - Buddhou. V nadpřirozeném vidění uzřel věčný koloběh reinkarnací, ve kterém se všechny bytosti rodí do hmotného světa utrpení, v němž žijí, umírají a opět se do něj rodí. Zároveň rozeznal také příčinu, proč se tak děje a jak se z tohoto koloběhu osvobodit.

Buddhismus a bohové
Lidé žijící v jihovýchodní Asii vyznávající Buddhismus zpravidla uctívají nějaké bohy. Buddhismus však nikomu nepředepisuje, v kolik bohů má věřit, ani mu to nezakazuje.

Lamaismus
Za hlavní centrum buddhismu jest již řadu let považován Tibet (ten je však již přes půl století okupován komunistickou Čínou, jejíž vláda buddhismus i jiná náboženství potlačuje, pročež mnoho Tibeťanů utíká do Nepálu či Indie, kde sídlí i Jeho Svatost, čtrnáctý Dalajláma).
Buddhismus se do Tibetu dostal v sedmém století po Kristu. Tibetská verze buddhismu se nazývá lamaismus, podle duchovních - lámů. Hlavou lamaistické církve jest dalajláma.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 22.09.2007

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
BuddhismusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­