ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Autobusy a jejich stručná historie

Podobně jako nákladní vůz zvýšil kapacitu automobilu při přepravě nákladů, autobus ji zvýšil v přepravě osob. Historie autobusu však předběhla vývoj automobilu téměř o šedesát let. "Drožky" tažené koňmi s větším počtem míst k sezení zavedl v Londýně konstruktér kočárů George Shillibeer v roce 1829. Tato doprava se rozvinula kolem roku 1850 v omnibusovou linku schopnou přepravovat až dvacet cestujících najednou mezi starým Londýnem a hlavním nádražím v Paddingtonu. Brzy bylo na autobusy namontováno další patro pro zvýšení přepravní kapacity - ale pouze za poloviční jízdné. V Paříži a New Yorku se začaly autobusy tažené koňmi používat brzy poté, co byly zavedeny v Londýně.

Provozovatelé krátce experimentovali s vozy na parní pohon, ale brzy dostaly zelenou s naftovými motory (vynalezenými Karlem Benzem v roce 1895). Pružnost dopravního prostředku, který není omezen kolejemi ani trolejovým vedením, vedla v mnoha městech k posupnému zániku tramvají a trolejbusů. Dieselové motory také značně zvýšily efektivitu nákladních vozů.

Velké dvoupatrové autobusy se dnes ve Velké Británii na mnoha málo využívaných linkách nevyplatí. Tam, kde jsou i jednopatrové autobusy příliš velké, používají firmy minibusy. Dieselové autobusy rovněž výrazně znečišťují ovzduší v městech a velkých aglomeracích. Z tohoto důvodu narůstá zájem o opětné zavádění elektrických tramvají ve městech, která tento typ veřejné dopravy dříve opustila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 31.05.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Autobusy a jejich stručná historieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­