ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Arthur Seyss-Inquart

Arthur Seyß-Inquart se narodil 22. července 1892 ve Stonařově na Vysočině (v té době součást Rakouska-Uherska).
Roku 1907 se s rodiči přestěhoval do Vídně, kde na univerzitě studoval práva.
V srpnu 1914 vstoupil do rakouské armády. Jako důstojník tyrolských myslivců sloužil v Rusku, Rumunsku a Itálii. Při více příležitostech byl vyznamenán za statečnost.
V roce 1917 byl kvůli zraněním odvolán z fronty, v důsledku čehož mohl složit závěrečné zkoušky. Byl horlivým zastáncem připojení Rakouska k Německu.

Roku 1931 vstoupil do rakouské sekce NSDAP. Po anšlusu byl jmenován hlavou (Reichsstatthalter) Ostmarky (bývalého Rakouska), Ernst Kaltenbrunner se stal šéf ministrem a Joseph Bruckel byl jmenován komisařem pro zapojení Rakouska do třetí říše (včetně "židovské otázky"). Seyss-Inquart dostal čestnou hodnost SS-Gruppenführera, v květnu 1939 byl dokonce jmenován ministrem bez portfeje.

Po obsazení Polska byl určen na pozici šéfa administrativy jižní části této země. Na tento post však nenastoupil, dokud nebyl v Polsku vytvořen tzv. generální gouvernement, kde se stal zástupcem guvernéra Hanse Franka. Podílel se na stěhovávání Židů do ghett, shromažďování strategických surovin, ba i na "mimořádné pacifikaci" místního odboje.

Po kapitulaci Nizozemí byl v květnu 1940 jmenován říšským komisařem pro okupované Holandsko s pověřením řídit administrativu, provázat místní ekonomiku s říšskou a dbát o podporu ostatních zájmů Německa.

Podporoval místní nacionalistickou stranu NSB, což ho vedlo k vytvoření organizace Landwacht, která sloužila jako pomocná policejní síla. Do konce roku 1941 byly ostatní politické strany zakázány a velká část bývalých členů vlády byla uvězněna v Sint-Michielsgestelu. Administrativu okupovaného Holandska Seyss-Inquart často řídil osobně. Německá okupace stála zemi 50 milionů marek měsíčně.

Po spojeneckém postupu do Holandska nacistické vedení uplatňovalo politiku spálené země. Byly ničeny doky, přístavy i přehrady ve snaze zatopit co největší část území. Následkem toho, že velká část zemědělsky využitelné půdy byla pod vodou a navíc byl dovoz potravin omezený, trpěli obyvatelé hladomorem, jenž si od září 1944 do jara 1945 vyžádal přes 30 tisíc životů.

Seyss-Inquart zůstal říšským komisařem do 7. května 1945, kdy byl po setkání s Karlem Dönitzem zatčen dvěma členy Royal Welch Fusiliers v Hamburku. Následně skončil před soudem v Norimberku, kde byl odsouzen k trestu smrti za zločiny proti lidskosti, zločiny proti míru, válečné zločiny a ze spiknutí.
16. října 1946 byl oběšen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.11.2016

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Arthur Seyss-InquartMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­