ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.91
Hodnoceno: 11x Prosím, ohodnoť práci

Afričtí diktátoři

Robert Mugabe, ZIMBABWE
(prosinec 1980 - současnost)

Zimbabwe bývalo ještě před bezmála 25 lety jednou z nejbohatších afrických zemí. To bylo ještě v době, kdy zemi opouštěli údajní vykořisťovatelé a země byla prý osvobozena.

Dnes je v troskách. 70 % obyvatel žije pod hranicí chudoby, 25 % obyvatel je nakaženo virem HIV a průměrná délka života se v současnosti pohybuje kolem 39 let.

Zemi vládne černý diktátor Robert Mugabe, prosazující více či méně marxistickou případně populistickou hospodářskou politiku.
Drží se u moci pomocí manipulovaných voleb, zastrašováním opozice a úpravou zimbabwské ústavy ve svůj vlastní prospěch.

Největším diktátorovým ZLOČINEM byla tzv. "pozemková reforma", při které ukradl půdu bílým osadníkům (mnoho z nich bylo povražděno, ostatní se vrátili do Británie), a tu následně rozdělil mezi stoupence vlastní strany ZANU-PF.
Prosperující bílé farmy byly v průběhu této reformy vydrancovány, původně úrodná půda se přeměnila na zarostlá a neobdělávaná strniště a tisíce zaměstnanců bělošských farmářů zůstalo bez práce.

S příchodem prvního suchého období postihl zemi hladomor, země přišla o cizí měnu, kterou původně získávala za vývoz zemědělských produktů, hospodářství ochromil nedostatek běžného zboží a nedostatek pohonných hmot. Počet nezaměstnaných vzrostl odhadem na 60-70 % a pod hranicí chudoby se ocitlo 70 % zimbabwské populace.

S chudobou se snaží bojovat vypalováním a bouráním chudinský městských čtvrtí buldozery. Jejich obyvatelstvo vyhání na venkov. Zároveň žádá o mezinárodní pomoc od svých největších nepřátel, Velké Británie a USA.

Muammar Kaddafí, LIBYE
(rok 1969 - současnost)

Kaddáffí se dostal k moci svržením libyjského krále v roce 1969. Od těch dob celý název země zní Velká socialistická lidová libyjská arabská džamahíríja.

Znárodnil banky a pojišťovny, továrny obsadil revolučními výbory a v ropných společnostech si pro Libyi vynutil rozhodující podíl akcií.

Kaddáfí také finančně podporoval mohamedánský terorismus. Konkrétně má prsty v masakru izraelských sportovců na mnichovské olympiádě v roce 1972 nebo na únosu letadla, jež se pak zřítilo u skotského Lockerbie v roce 1991. Naposledy na sebe upoutal pozornost, když nechal odsoudit pět bulharských sestřiček k smrti za údajné šíření viru HIV a za jejich propuštění požadoval 4,4 miliard eur.

Hissène Habré, ČAD
(červen 1982 - prosinec 1990)

Habré je obviňován z umučení dvanácti set politických vězňů. Své politické odpůrce prostě likvidoval.
Jeho vládu podporovaly v osmdesátých letech vedle Francie i Spojené státy, které jej podle agentury Reuters považovaly za určitý nárazník proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu.
V prosinci 1990 byl svržen a uprchl do Senegalu.

Charles Taylor, LIBÉRIE
(srpen 1997 - srpen 2003)

V devadesátých letech Taylor také podporoval Sjednocenou revoluční frontu (Revolutionary United Front, RUF), válčící v sousední Sieře Leone, dodávkami zbraní za diamanty. RUF ve válce běžně používala dětské vojáky a sekání končetin nebylo neobvyklé. Taylor byl později byl Zvláštním soudem pro Sierru Leone (Special Court for Sierra Leone, SCSL) obviněn za zločiny proti lidskosti.

V relativně svobodných volbách v roce 1997 byl Charles Taylor zvolen prezidentem. Občanská válka začala roku 1999. Tehdy se na scéně objevila povstalecká frakce Liberijci svorní v usmíření a demokracii. Za čtyři roky se pak proti Taylorovi postavila další povstalecká armáda Hnutí za demokracii v Libérii (MoDeL). Rebelům z obou hnutí se postupně podařilo ovládnout většinu země a zatlačit Taylorovy ozbrojené síly do hlavního města Monrovie. Pod tlakem povstaleckého postupu a mezinárodního úsilí Charles Taylor 11. srpna 2003 rezignoval a uchýlil se do exilu v Nigérii. Mírová smlouva mezi vládou, LURD a MoDeL byla podepsána 18. srpna v ghanské Akkře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 09.09.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Afričtí diktátořiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­