ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.42
Hodnoceno: 59x Prosím, ohodnoť práci

Aerosmith


OSNOVA:

I. Úvod:a) Uvítání a vytyčení tématu
II. Stať:a) Vznik kapely
b) Drogová závislost
c) Vyléčení ze závislosti
d) Návrat na rockovou scénu
III. Závěr:a) Rozloučení s posluchači


Vážení přátelé, rád bych vás seznámil se skupinou Aerosmith. Nejdřív vám povím o vzniku, o jejich drogové závislosti, o léčení a nakonec o návratu na rockovou scénu.

Kapelu založili zpěvák Steven Tyler, kytaristé Joe Perry a Ray Tabano, baskytarista Tom Hamilton a bubeník Joey Kramer v létě roku 1970. Intenzivní koncertování v Bostonu pomohlo skupině v roce 1972 ke gramofonové firmě CBS. Téhož roku vystřídal Raye Tabana nový kytarista Brad Whitford. První bezejmenné album z ledna 1973 obsahovalo baladu "Dream On" která se stala mezinárodním hitem až o tři roky později. Teprve třetí, platinové album "Toys In The Attic" znamenalo pro skupinu průlom. Hity "Sweet Emotions" a "Walk This Way" dopomohly Aerosmith k pěti miliónům prodaných nosičů.

Od poloviny sedmdesátých let se u členů začala prohlubovat závislost na drogách. Tyler přešňupal skoro celý svůj majetek, Perry zas jel na heroinu. Tylerovi a Perrymu se začalo říkat "toxická dvojčata". Členové kapely i během svých koncertů šňupali lajny vyrovnané na zesilovačích. Když v roce 1979 nahrávali album Rocks, nakoupili si zásobu kokainu, vymínili si, aby je několik dní nikdo nevyrušoval, a ládovali do sebe jednu dávku za druhou. "Z té nahrávky slyším jenom drogy," říká dnes Steven. Počátkem roku 1984 poslouchal Tyler u Perryho hudbu, když ho znenadání zaujala jedna skladba. "To je skvělý!" řekl. "To bychom měli převzít! Co to je?" Kytarista Joe Perry zasténal: "To jsme my, ty vole!" Ani moc nepřekvapovalo, že Tyler nepoznal vlastní píseň, jako spíš to, že ji Perry poznal. "Když jsme chtěli s Perrym dělat nové písničky, většinou jsme byli v takovém stavu, že jsme něco zahráli a okamžitě zapomínali, co nás před chvilkou napadlo. Museli jsme mít u sebe diktafon, všechno si nahrávat, pořád jsme se ptali - co jsi tam před chvilkou hrál? Vrať to!" komentuje Steven. Aerosmith se dnes vyhýbají všem drogám včetně alkoholu. Tyler býval tak vyřízený, že ho museli ze šatny na pódium odnést. V lednu 1980 předstíral během koncertu v Portlandu záchvat, aby nemusel hrát. A o dva roky později začal vážně uvažovat, že přestane brát drogy, když byl jeho dealer nalezen se šroubovákem zabodnutým v hlavě. Úpadek kapely se naplno projevil na pátém albu "Draw The Line" a neschopnosti kapely koncertovat. Tyler dnes říká: "Myslím, že si nepamatuju ani polovinu z našich šňůr, kromě těch chvil, kdy se nám minuly vlastní zásoby a nemohli jsme v té chvíli nic sehnat...dá se to léčit jen tvrdým chlastem. Zkrátka likviduješ flašky whisky jednu za druhou."

Roku 1979 formaci opustil kytarista Joe Perry. Nahradil jej nový kytarista Jimmy Crespo. Po Tylerově šestiměsíčním upoutáním na lůžko po motocyklové nehodě vydali Aerosmith ochuzeni i o Brada Whitforda, kterého nahradil kytarista Rick Dufaye, velmi podprůměrné album "Rock In A Hard Place". Steven s albem nebyl spokojený a proto požádal oba kytaristy, aby se vrátili. Joe i Brad se vrátili k Aerosmith a celá pětka podstoupila protidrogovou léčbu. Možná si myslíte, že už takového hraní měli plné zuby a sekli s tím, ale opak je pravdou. Stará sestava vydala v roce 1985 album "Done With Mirrors". Návrat v plném lesku po prodělaném léčení skupině přineslo album "Pernament Vacation" s hity "Dude (Looks Like A Lady)" a "Angel". Třímiliónový prodej tohoto alba však již o rok dříve odstartovala rapová verze dávného hitu "Walk This Way", kterou tentokrát Steven Tyler a Joe Perry natočili společně s Run DMC. Toto zajímavé spojení hard rocku s hip hopem znamenalo pro Aerosmith a Run DMC desátou příčku amerického žebříčku.

V samém závěru osmdesátých let kapela Aerosmith natočila veleúspěšné album "Pump" a prosadila se také v Evropě. Píseň "Jannie's Got A Gun" o dívce, která zastřelí svého otce, jenž ji sexuálně zneužíval byla dvakrát vyhlášena hudební stanicí MTV jako nejlepší video všech dob. Z následujícího, vřele přijatého CD "Get A Grip" zaznamenala velký úspěch trojice singlů "Livin' On The Edge", "Amazing" a "Crazy" v níž Tyler předvedl světu svou krásnou dceru Liv, která je poměrně úspěšnou modelkou i herečkou. Joe Perry je univerzál, jakých je dnes málo - umí hrát jako černošský bluesman i jako metalový přeborník. Steven Tyler je kapitola sama o sobě. Možná kvůli jeho neskutečně prořízlé papuli a pohyblivosti na pódiu ho neustále srovnávají s Mickem Jaggerem. Jeho hlas se může tahat jak žvýkačka, nebo jindy slova rozstřílí jakoby kulometnými dávkami. Bez Aerosmith by pravděpodobně nikdy neexistoval street rock, hlásí se k nim Guns N' Roses a mnoho dalších. Jejich poslední koncert v Praze se nesl pod heslem "Žádné drogy, žádný alkohol, žádné cigarety". V publiku i všude jinde byl přísný zákaz kouření a členové kapely i štábu dokonce odmítli darované kartóny Becherovky. Nebeští kováři vydali 12. března 2001 studiové album "Just Push Play" a vzápětí byli uvedeni do rock n' rollové síně slávy. Kapela nedávno vydala nové album "Honkin' On Bobo" a doufám, že ještě někdy přijedou do České republiky.

Děkuji za pozornost a nashledanou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Joe_Perry, 11.12.2005

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
AerosmithMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­